logo template4

Turmalín

Turmalín je najfarebnejší zo všetkých drahokamov. Vyskytuje sa vo všetkých farbách, ale ružová, červená, zelená, modrá a viacfarebné sú jeho najznámejšie farby drahokamov. Z vedeckého hľadiska turmalín nie je jediný minerál, ale skupina minerálov, ktoré sú svojimi fyzikálnymi a chemickými vlastnosťami príbuzné. Minerál Elbait je členom skupiny Turmalín, ktorá je zodpovedná za takmer všetky odrody drahokamov. Traja ďalší členovia skupiny - Schorl, Dravite a Liddicoatite sa ako drahokamy používajú len zriedka. Hoci sa Elbait vyskytuje vo všetkých farebných formách, termín Elbait v obchode s drahými kameňmi sa niekedy používa na opis zelenej formy turmalínu. Ostatné farebné formy Elbaite majú svoje vlastné názvy odrôd na trhu s drahokamami. Tradičné názvy odrôd turmalínu zahŕňajú rubellit, červenú alebo ružovú odrodu, indicolit, modrú odrodu a vodný turmalín, viacfarebný turmalín zelenej a červenej farby. Najnovšie názvy odrôd turmalínu zahŕňajú chrómový turmalín a turmalín paraiba. Nedávnym trendom na trhu s drahokamami je predponovať drahokamom turmalín farebným označením na rozdiel od názvu odrody, takže "Rubellit" sa teraz častejšie nazýva "Červený turmalín".

Hodnota turmalínu má veľmi veľký rozsah. Bežnejšie formy môžu byť pomerne lacné, ale vzácnejšie a exotickejšie farby môžu vyvolať veľmi vysoké ceny. Najdrahšou a najcennejšou formou turmalínu je vzácna neónovo modrá forma známa pod obchodným názvom Paraiba Tourmaline. Rôznofarebné kamene sú skutočne gemologickým zázrakom, pretože ich krása a jedinečnosť nemajú obdoby. Zaujímavá forma viacfarebného turmalínu, adekvátne nazývaná Watermelon Tourmaline, má červený stred obklopený zelenou vonkajšou vrstvou (alebo naopak). Pri použití ako drahokam je melónový turmalín na jednej strane zelený a na druhej červený. Schorl, obyčajný čierny turmalín, je pomerne lacný.

Ako už bolo spomenuté vyššie, prakticky všetky turmalínové drahokamy sú typu Elbait. Schorl, Dravit a Liddicoatite sa občas používajú ako drahokamy. Schorl, známy ako "Čierny turmalín" vytvára tmavý, nepriehľadný, ale lesklý čierny drahokam. Dravit má takmer vždy hnedastú farbu a zvyčajne je nepriehľadný. Príležitostne sa však vyskytujú priehľadné formy, ktoré sa dajú použiť ako vzácne hnedé drahokamy. Tmavohnedý Dravit môže byť tepelne upravený, aby sa zosvetlila jeho tmavá farba. Liddicoatit sa vyskytuje v širokej škále farieb a vo vynikajúcich viacfarebných formách, ale je príliš vzácny na to, aby sa vo veľkej miere používal ako drahokam.
Turmalín všetkých farieb sa fazetuje do drahokamov na šperky, ale najobľúbenejšie sú červené, zelené, modré a viacfarebné kamene, najmä melón. Turmalín možno nájsť v pomerne veľkých priehľadných kryštáloch, ktoré môžu produkovať veľmi veľké nádherné a bezchybné drahokamy. Turmalín sa používa ako veľký prívesok, v náramkoch, prsteňoch a náušniciach. Menej kvalitné kamene sa brúsia do kabošonov, leštia sa aj do korálikov a používajú sa do náramkov a náhrdelníkov. Ružové a zelené turmalíny z určitých lokalít obsahujú drobné, paralelné inklúzie, čo spôsobuje, že pri leštení vykazujú silný efekt mačacieho oka. Takéto kamene sa často brúsia ako kabošony a nazývajú sa „turmalín mačacích očí“. Niektoré ružové, zelené a viacfarebné turmalíny sú tiež vyrezávané do ozdobných figúrok a rezbárskych diel.

Filter
Cena