logo template4

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak patrí medzi silné medvedie rastliny. Medveď bol u našich predkov duševným zvieraťom, podobne ako silové zvieratá Indiánov. Tieto zvieratá duše sa zhmotnili v určitých rastlinách a preniesli tak na nich svoju moc. Medvedí cesnak je taká jarná rastlina s medvedou silou, preto medvede zjedia veľa medvedieho cesnaku, aby po dlhom zimnom spánku získali späť svoje sily. A tak nám dáva svoju silu, keď ho zberáme a konzumujeme na jar. Medvedí cesnak je stará, dôležitá liečivá bylina a rovnako všestranná potravina, ktorú cesnak v posledných rokoch nesprávne vytesnil. Táto skvelá bylina má iba krátke obdobie od polovice marca do polovice mája, keď sa zberajú listy. Potom sa medvedí cesnak zmení na kvety a tvorbu semien.

Medvedí cesnak pripravte čerstvý. Existuje mnoho spôsobov, ako spracovať čerstvé listy medvedieho cesnaku:

Ako polievka z medvedieho cesnaku, čistá alebo spolu s inými lesnými bylinkami (napr. Polievka na Zelený štvrtok) alebo v zeleninovej alebo zemiakovej polievke
V šaláte, jemne nakrájaný so zeleninovými, cestovinovými alebo listovými šalátmi
Ako korenie v bylinkovom tvarohu, bylinkovom masle a všetkých pokrmoch, ktoré sa hodia aj k cesnaku
Ako základ pre vegetariánske nátierky, napríklad do lahodného hummusu z medvedieho cesnaku alebo do nátierky z medvedieho cesnaku, v ktorej sa aromatická bylina kombinuje s inými lesnými bylinkami
Ako divoké bylinkové pesto sa tiež mieša so žihľavou a mletým bazou
Na prípravu chutných gnocchi z medvedieho cesnaku, knedlí z medvedieho cesnaku a pikantných omáčok a cestovín
Liečivé využitie
Medvedí cesnak obsahuje veľa vitamínu C, železa a éterických olejov. Má detoxikačný a čistiaci účinok a môže nám pomôcť pri jarnej únave a tiež nás podporiť pri mnohých chorobách. Na liečebné účely sa denne asi 4-6 týždňov konzumuje asi hrsť čerstvých listov medvedieho cesnaku.

Poznali ho Slovania, Kelti a tiež Rimania ako liečivú rastlinu. Pre pastora Künzleho bol medvedí cesnak najúčinnejšou rastlinou na čistenie žalúdka, čriev a krvi. Vďaka svojim silným krv prečisťujúcim vlastnostiam vďačíme za liečebný účinok pri chronických kožných vyrážkach a lišajníkoch, pretože bojuje s príčinou zvnútra. Medvedí cesnak odháňa nežiaduce črevné baktérie bez toho, aby uškodil tým užitočným. Naši predkovia ho teda používali aj ako odčervovací prostriedok. Nerovnováhu v črevnej flóre, spôsobenú napríklad liekmi, ako sú antibiotiká, kompenzuje medvedí cesnak. Pri užívaní medvedieho cesnaku je črevná flóra posilnená aj proti parazitom.

Ďalšou oblasťou použitia je kôrnatenie tepien a vysoký krvný tlak. Ako podporu môžete okrem čerstvých listov medvedieho cesnaku vziať aj tinktúru z medvedieho cesnaku. Tinktúra z medvedieho cesnaku je vhodná na očistu čreva, na vysoký krvný tlak a kôrnatené cievy ako ročná zásoba. 

Medvedí cesnak - Popis rastliny, využitie v kuchyni a nielen to...

Filter
Cena