logo template4

Guarana

Guarana je rastlina, ktorá dostala svoje meno podľa kmeňa Guarani v Amazónii, ktorý tradične používal plody na prípravu horúceho nápoja. Známa tiež ako Paullinia cupana, je to popínavá rastlina známa svojimi plodmi, ktoré mnohým pripomínajú ľudské oko! V súčasnosti sa 70% produkcie guarany používa na výrobu nealkoholických a energetických nápojov a zvyšných 30% sa spracováva na prášok. Z tohto prášku pochádza jeho extrakt, ktorý sa často nachádza v doplnkoch výživy. Guaranový prášok je nevyhnutnou prísadou do náhrad kávy, ale aj do energetických žuvačiek!

Guarana je bohatá na antioxidanty, ako je kofeín, teobromín, triesloviny, saponíny a katechíny. Antioxidačný profil guarany je v skutočnosti podobný ako v prípade zeleného čaju. Takto chráni naše bunky pred voľnými radikálmi, ako aj pred predčasným starnutím.

Guaranu nájdete aj v mnohých doplnkoch na chudnutie. Vzhľadom na vysoký obsah kofeínu mnohí tvrdia, že môže zvýšiť náš metabolizmus. Guarana sa často nachádza v energetických nápojoch, ale aj v energetických doplnkoch. Nie je to náhoda, pretože je vynikajúcim zdrojom kofeínu! Konkrétne sa zdá, že jej ovocie obsahuje podľa výskumu štyri až šesťkrát viac kofeínu ako kávové semená. To pomáha stimulovať telo a znižovať únavu.

V skutočnosti sa veľa študovalo o jej vplyve na kognitívne funkcie. Štúdia u mladých dospelých zistila, že užívanie multivitamínového doplnku s obsahom guarany prispelo k zlepšeniu kognitívnych schopností a zníženiu duševnej únavy v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. V dvojito zaslepenej štúdii boli študované účinky štyroch rôznych dávok extraktu guarany (37,5 mg, 75 mg, 150 mg a 300 mg) na kognitívne funkcie a náladu účastníkov. Zistili, že dve nižšie dávky fungovali lepšie ako dve vyššie dávky, pričom guarana zlepšila sekundárnu pamäť, zvýšila bdelosť a tiež náladu! Tieto poznatky sa netýkajú iba kofeínu obsiahnutého v tomto ovocí, ale aj jeho ďalších zložiek.

Filter
Cena