logo template4

Imelo

Väčšina ľudí pozná zvyk bozkávať sa pod imelom. Samotná rastlina nie je nijak zvlášť romantická, pretože imelo sú vždyzelené jedno- alebo dvojlisté parazity, ktoré rastú na stromoch. Menej známy je fakt, že imelo má aj rôzne liečivé účinky, vďaka svojim zložkám má okrem iného aj antihypertenzívne a antikonvulzívne účinky. Imelo bolo v rôznych kultúrach známe ako magická rastlina. Imelo prijíma tekutiny a väčšinu živín, ktoré potrebuje na svoj rast, zo stromov, ktoré infikuje, samotnej fotosyntézy. V rámci druhu sa rozlišuje niekoľko poddruhov v závislosti od ich pripútanosti k rôznym druhom hostiteľských stromov (imelo z tvrdého dreva, jedle a borovice).
Špeciálne zložky cyklitoly, flavonoidy, deriváty kyseliny kávovej, lignany, lektíny z imela, fenylpropány, viskotoxíny
Vlastnosti antikarcinogénne, antihypertenzívne, hemostatické, stimulujúce imunitu, spazmolytické
Pomáha pri ekzémoch, dne, srdcových problémoch, vysokom krvnom tlaku, kŕčových žilách, zlom obehu, menštruačných kŕčoch, nízkom krvnom tlaku, reumatizme, metabolických poruchách, zažívacích problémoch
Pri použití imela je potrebné poznamenať, že všetky časti rastliny sú mierne jedovaté a nie sú vhodné na konzumáciu. Najmä vetvičky a listy obsahujú slabé toxíny ako viscotoxín, ktoré však v studenom extrakte neprechádzajú do vody.

Imelo je obzvlášť účinné pri regulácii krvného tlaku. Rastlina má ale zdraviu prospešný účinok aj v iných oblastiach. Imelo pomáha v prvom rade stabilizovať krvný tlak a upokojuje srdcové a obehové problémy. Vnútorné použitie, tiež pomáha pri reumatických ťažkostiach, poruchách trávenia a metabolizmu, ako aj pri silnom menštruačnom krvácaní. Toto je možné použiť aj zvonka.

Tinktúru je možné užívať proti mnohým zo spomínaných chorôb, napríklad rozpustenú v bylinkovom čaji. V prípade dny alebo ischias sa niekoľko kvapiek tinktúry aplikuje priamo na bolestivé miesta a jemne sa vmasíruje. Extrakt zo studeného imela sa používa ako obklad proti kŕčovým žilám a vredom dolných končatín, ekzémom a reumatickým ťažkostiam.

Použitie v domácnosti
Páry majú vraj šťastie, ak sa bozkávajú pod imelom. Aj tento zvyk, ktorý má svoj pôvod v Anglicku a Severnej Amerike, je u nás stále obľúbenejší. Preto sa imelo často v čase Vianoc umiestňuje pod priechody a vchodové dvere. Imelo sa používa aj ako injekčný prípravok pri terapii rakoviny. Terapeutická účinnosť tejto liečby je však medzi odborníkmi kontroverzná. Stále neexistuje spoľahlivý dôkaz o úspechu terapie imelom pri nádorových ochoreniach. Súčasné štúdie však naznačujú, že kvalita života postihnutých pacientov sa zlepšuje.

Prečítajte si: Imelo, prírodný zimný liek

Filter
Cena