logo template4

Pagaštan konský

Pagaštan konský je listnatý strom, ktorý môže dorásť až do výšky 30 metrov a dožiť sa až 300 rokov. Obľúbené sú najmä orieškové plody pagaštanu konského, ktoré deti radi zbierajú na jeseň. Plody ukryté v zelených pichľavých škrupinách nie sú vhodné len na hranie, ale aj na použitie v domácnosti a pre zdravie. Vzhľadom na saponíny a triesloviny, ktoré obsahuje, sa gaštan používa rôznymi spôsobmi. Môžu sa použiť plody, kvety a kôra.

Gaštanová kôra
V marci môžete použiť kôru mladých konárov gaštana a použiť ju ako prísadu do kúpeľa alebo do krémov proti problémom so žilami.

Čaj z gaštanových kvetov
Z kvetov pagaštanu konského sa dá urobiť ako upokojujúci čaj. To môže pomôcť pri nepokojných problémoch so zaspávaním a tiež vyriešiť tvrdohlavý kašeľ. Na jeho prípravu zalejte 250 ml vriacej vody lyžičkou čerstvých kvetov a infúziu nechajte päť minút lúhovať. Ak máte kašeľ, pite dve až tri šálky denne alebo pred spaním, aby ste sa upokojili. Viac ako tri šálky denne by ste nemali piť kvôli saponínom a trieslovinám, ktoré obsahuje.

Gaštanová tinktúra
Gaštanové tinktúry majú sťahujúci účinok a posilňujú cievy. Používajú sa predovšetkým na kŕčové žily a hemoroidy. Na posilnenie žíl môžete použiť aj tinktúru z gaštanových kvetov. Má o niečo miernejší účinok a užíva sa napríklad aj proti kašľu.

Liečivý účinok pagaštanu konského v masti - proti ťažkým nohám, problémom s kĺbmi, zápalom a ďalším.

Prací prostriedok z pagaštanu konského
Obsiahnuté saponíny majú vlastnosti podobné mydlu, a preto sú orieškové plody pagaštanu konského vhodné ako detergenty rovnako ako mydlové orechy dovážané na tento účel. S týmto domácim pracím prostriedkom z gaštanov je možné bielizeň prať prirodzene bez chemických prísad. Navyše je tento variant lacnejší ako mydlové oriešky alebo chemické čistiace prostriedky, pretože plody je možné zbierať zadarmo!

Špeciálne prísady: aescin, aesculin, alantoin, horké látky, cholín, kumaríny, kyanidín, flavóny, flavónové glykozidy, fraxin, kyselina trieslová, taníny, gáfrový olej, kyselina linolénová, saponíny
Vlastnosti adstringentné, antibakteriálne, krv čistiace, hemostatické, protizápalové, diuretické, spazmolytické, expektorans, analgetikum, tonikum, adstringentné
Pomáha pri artérioskleróze, tmavých kruhoch, výtokoch, cukrovke, hnačke, ekzémoch, nachladnutí, horúčke, omrzlinách, opuchnutých nohách, vredoch, dne, hemoroidoch, kožných problémoch, ischiase, čiernom kašli, zlom obehu, slabosti pečene, lupuse, kŕčoch žalúdka, nervá bolesť, edém, otvorené nohy, reumatizmus, ťažké nohy, flebitída, žilové choroby, kŕče v nohách, rany

Filter
Cena