logo template4

Arónia - produkty a ich použitie

Aronia je druh kríkov pochádzajúcich zo Severnej Ameriky, ktorý sa dnes pestuje vo východnej Európe. „Arónia“ sa všeobecne vzťahuje na bobule, ktoré rastú na kríku. 
Bobule Aronia sa môžu jesť samotné ako také, alebo sa môžu používať ako prísada do potravín, ako sú koláče, džúsy a čaj. O plodoch sa hovorí, že majú veľa zdravotných výhod vrátane protirakovinových vlastností.
Mnohé z navrhovaných zdravotných výhod arónie súvisia s vysokým obsahom výživných látok nazývaných polyfenoly. V preskúmaní z roku 2015 v oblasti potravinárskej technológie a biotechnológie sa uvádza, že predchádzajúci výskum zistil, že arónia má najvyšší obsah polyfenolov.
Arónia sa používa na zlepšenie rôznych zdravotných ťažkostí a to najmä:
Ochorenie srdca. Prvé výskumy ukazujú, že užívanie špecifického extraktu z arónie by mohlo znížiť krvný tlak u ľudí, ktorí prežili infarkt a užívajú statínové lieky.
Vysoký cholesterol. Prvé výskumy ukazujú, že pitie šťavy z arónie denne môže u ľudí s vysokým obsahom cholesterolu znížiť hladinu cholesterolu.
Vysoký krvný tlak. Niektoré skoré výskumy ukazujú, že pitie šťavy môže u ľudí s vysokým krvným tlakom znížiť krvný tlak o malé množstvo. Ale nie všetky výskumy súhlasia. Všetky doterajšie štúdie boli krátkodobé. Potrebný je kvalitný dlhodobý výskum.
Skupina príznakov, ktoré zvyšujú riziko cukrovky, srdcových chorôb a mozgovej príhody (metabolický syndróm). Prvé výskumy ukazujú, že konzumácia špecifického extraktu z arónie alebo pitie šťavy obsahujúcej extrakt z arónie môže u ľudí s metabolickým syndrómom znížiť krvný tlak a hladinu cholesterolu.
Obezita. Prvé výskumy ukazujú, že pitie šťavy obohatenej o glukomananovú vlákninu znižuje telesnú hmotnosť a krvný tlak o malé množstvo u obéznych ľudí. Ľudia v tejto štúdii neboli na diéte a necvičili. 
Infekcie obličiek, močového mechúra alebo močovej trubice (infekcie močových ciest ). Včasný výskum u starších dospelých žijúcich v opatrovateľských domovoch ukazuje, že pitie šťavy denne neznižuje riziko infekcie močového mechúra.  Všetko o účinkoch arónie sa dočítate tu
Filter
Cena