logo template4

Mučenka / Marakuja

Existuje asi 500 známych druhov mučenky. Táto rodina rastlín je tiež známa ako Passiflora. Niektoré štúdie naznačujú, že určité druhy môžu mať liečivé účinky. Napríklad Passiflora incarnata môže pomôcť pri liečbe úzkosti a nespavosti. Domorodí Američania používali mučenku na liečbu rôznych stavov. Patria sem vredy, rany, bolesti uší a problémy s pečeňou. Španielski prieskumníci sa o mučenke dozvedeli od pôvodných Peruáncov. Pomenovali tieto rastliny pre ich podobnosť s krucifixom. V kresťanských tradíciách je „umučenie“ pojmom používaným na označenie posledného obdobia života Ježiša Krista vrátane jeho ukrižovania.
V Európe ľudia používali P. incarnata na liečbu nepokoja a agitácie. A niektorí ľudia ju používajú na liečbu úzkosti. Ovocie sa tiež používa na dochutenie určitých nápojov. Aké sú potenciálne výhody mučenky?
Podľa dôveryhodného zdroja Národného centra pre doplnkové a integrované zdravie (NCCIH) je na posúdenie potenciálneho použitia P. incarnata potrebný ďalší výskum. Niektoré štúdie naznačujú, že môže pomôcť zmierniť úzkosť a nespavosť. Iné druhy mučenky preukázali nádej pri liečbe žalúdočných problémov. Môže upokojiť vašu myseľ. P. incarnata má veľa bežných mien, medzi ktoré patrí fialová mučenka. Prvé štúdie naznačujú, že by mohla pomôcť zmierniť nespavosť a úzkosť. Zdá sa, že zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) v mozgu. Táto zlúčenina znižuje mozgovú aktivitu, čo vám môže pomôcť lepšie sa uvoľniť a spať. V štúdii publikovanej v časopise Phytotherapy Research Trusted Source účastníci vypili dennú dávku bylinného čaju s fialovou mučenkou. Po siedmich dňoch hlásili zlepšenie kvality spánku. Vedci naznačujú, že fialová mučenka môže pomôcť dospelým zvládnuť mierne nepravidelnosti spánku. Niektoré skúšky naznačujú, že fialová mučenka môže tiež zmierňovať úzkosť. Štúdia publikovaná v časopise Anesthesia and AnalgesiaTrusted Source skúmala jej účinky na pacientov plánovaných na chirurgický zákrok. Pacienti, ktorí ju konzumovali, hlásili menšiu úzkosť ako tí, ktorí dostávali placebo. Môže upokojiť váš žalúdok. Pri liečbe žalúdočných problémov môžu pomôcť ďalší členovia rodiny Passiflora. Passiflora foetida je všeobecne známa ako mučenka páchnuca. V štúdii publikovanej v Indian Journal of PharmacologyTrusted Source vedci skúmali jej potenciál pri liečbe žalúdočných vredov. Zistili, že pomáha zmierňovať vredy. Ukázal sa tiež antioxidačný potenciál. V ďalšej štúdii publikovanej v dôveryhodnom zdroji BioMed Research International vedci skúmali Passiflora serratodigitata. Vytvorili extrakt z jeho listov a stoniek. Tento extrakt tiež preukázal nádej na liečenie vredov. 
Filter
Cena