logo template4

Topinambur

Topinambur pôvodne pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky. Keď v 17. storočí prišli do Európy, ich hľuzy dlho tvorili základnú potravinu, kým ich zemiaky do značnej miery nevytlačili. Veľká rastlina, ktorá je príbuzná slnečnici, medzitým právom zažíva kulinársku renesanciu, pretože jej hľuzy sú nielen chutné, ale obsahujú aj celý rad zdravých surovín. Topinambur sa ľahko ošetruje a kladie malé nároky na kvalitu pôdy a polohu. 

Jeruzalemský artičok bol základnou potravinou v Európe už v 18. storočí. Potom, čo ho zemiaky do značnej miery vytlačili, sa hľuza pestovala hlavne ako krmivo, kým sa pri znovuobjavení starej zeleniny nedostal späť do kuchyne. Topinambur má nízky obsah kalórií a obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov a inulínu. Ľuďom s problémami s hmotnosťou alebo metabolickými poruchami v ich strave, môže pomôcť zmierniť príznaky.

V kuchyni je topinambur nízkokalorická alternatíva k zemiakom s vysokým obsahom vlákniny. Hľuza je známa aj ako diabetický zemiak, pretože namiesto škrobu obsahuje uhľohydrát inulín, ktorý je diabetikmi dobre znášaný. Hľuzy jeruzalemského artičoku chutia o niečo sladšie ako zemiaky a dajú sa jesť varené aj surové. Jeden z najznámejších receptov je krémová polievka s topinamburom. Na to potrebujete 500 gramov jeruzalemského artičoku, veľký zemiak, štvrť litra mlieka, 600 mililitrov vody, lyžicu oleja, soľ a korenie a malý muškátový oriešok. Topinambur a zemiaky ošúpeme a nakrájame na kocky, orestujeme na oleji, pridáme mlieko a vodu, dusíme 15 minút. Polievku rozmixujte, opäť krátko priveďte k varu a dochuťte korením.

Liečivé využitie
Inulín obsiahnutý v topinambure stabilizuje hladinu cukru v krvi a tým uvoľňuje dôležité metabolické orgány, pankreas a pečeň. Hľuza je preto obzvlášť vhodná pre ľudí s diabetom typu II ako dobre tolerovaná alternatíva k škrobovým potravinám, ako sú zemiaky. Inulín zároveň podporuje vyváženú črevnú flóru, a preto môže prispieť k znovuzavedeniu zdravých črevných bakteriálnych kmeňov, napríklad v rámci črevnej rehabilitácie.

Filter
Cena