logo template4

Pankreatitída

Pankreatitída je zápal pankreasu, ku ktorému dochádza, keď pankreatické enzýmy začnú tráviť pankreas (autodigescia). Pankreatitída môže byť akútna alebo chronická. Príčin je viacero, ale 80 % prípadov je podmienených žlčníkovými kameňmi (žlčníkové kamene) a konzumáciou alkoholu. Každá forma pankreatitídy sa môže vyvinúť vážne a viesť k závažným komplikáciám.

Prevencia
Každý, kto mal epizódu akútnej pankreatitídy spôsobenej alkoholom, by mal prestať piť alkohol. Je to dôležité, aby sa zabránilo recidíve ďalšej epizódy akútnej pankreatitídy a progresii do chronickej pankreatitídy. Fajčenie tiež zvyšuje riziko progresie do chronickej formy a odporúča sa prestať fajčiť.
Väčšine prvých epizód akútnej pankreatitídy, ktoré nie sú spôsobené konzumáciou alkoholu, sa nedá zabrániť. Opatrenia na prevenciu tvorby žlčových kameňov – vyhýbanie sa rýchlemu chudnutiu a udržiavanie normálnej hmotnosti pomocou vyváženej stravy – však môžu pomôcť predchádzať akútnej pankreatitíde spojenej so žlčníkovými kameňmi.
Ak bola akútna pankreatitída spôsobená žlčovým kameňom, odporúča sa cholecystektómia - operácia na odstránenie žlčníka - ako prevencia novej epizódy.

Filter
Cena