logo template4

Breza

V bylinnej medicíne sa zvyčajne používajú sušené, celé alebo rozdrobené listy brezy striebornej a / alebo perovej brezy: listy neobsahujú menej ako 1,5% flavonoidov, počítané ako hyperozid, vztiahnuté na sušinu. Môže sa tiež použiť čerstvý materiál za predpokladu, že po vysušení zodpovedá monografii Európskeho liekopisu. Čerstvé listy obsahujú až 0,5% kyseliny askorbovej.

Je známe, že brezový list má diaforetické a diuretické vlastnosti (saponíny a predovšetkým flavónové glykozidy, ale aj draslík). Výsledná diuréza je charakterizovaná zvýšeným vylučovaním vody a zdá sa, že nie solí. Čerstvé listy sú aktívnejšie. List brezy sa používa pri reumatizme, dne, litiáze obličiek (zvýšenie diurézy zabraňuje tvorbe kameňov) a ako „prostriedok na umývanie“ pri ochoreniach močových ciest. Podľa ESCOP sú terapeutickými indikáciami listov brezy: zavlažovanie močových ciest, najmä v prípade zápalu; ako doplnok pri liečbe bakteriálnych infekcií močových ciest.

Z brezy sa však nepoužívajú iba listy, ale aj: šťava, kôra mladých čerstvých konárov, čerstvý púčik, šupka mladých čerstvých koreňov, čerstvé výhonky. Kuriozita: v tradičnej saamskej medicíne sa v Laponsku kôra a listy používajú na ošetrenie rán, popálenín, kožných vyrážok technikou moxikombenzácie a na prípravu jarných toník.

Filter
Cena