logo template4

Lieska obyčajná

Orechy lieskových kríkov nielen chutia vynikajúco, ale sú aj výživou pre mozog a posilňujú celé telo. Ale aj nápadné samčie kvety, ktoré možno niekedy nájsť v januári a visiace ako malé klobásky na kríkoch, listoch a kôre sa používajú v kuchyni alebo ako liečebný prostriedok.
Špeciálne prísady éterické oleje, železo, bielkoviny, flavonoidy, živice, draslík, vápnik, horčík, fosfor, vitamín A, vitamín B.
Vlastnosti sťahujúce, krv čistiace, hemostatické, potenie, stimuluje metabolizmus
Pomáha pri hnačkách, ochoreniach žlčníka, vredoch, chrípke, hemoroidoch, kašli, slabosti pečene, zápaloch pľúc, žilných ochoreniach, ranách

Liesku si veľmi cenili Germáni a Kelti. Bola považovaná za strom poznania a ponúkala aj ochranu pred čarodejníctvom, bleskom a chorobami. Z jemných vetiev boli narezané veštiace tyče, s ktorými možno identifikovať vodné žily a zemské lúče. Rovnako ako bezinky, aj lieskový oriešok patril k rastlinám našich predkov, ktoré boli vysadené v blízkosti domu a boli považované za posvätné. Jej energia má očistný a objasňujúci účinok na telo, myseľ a dušu a dodáva nám ľahkosť. Vďaka svojmu skorému kvitnutiu a robustnosti bola v staroveku symbolom života, plodnosti a obnovy.

Aromatické orechy, ktoré obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a vysokokvalitných bielkovín, pozná každý. Sú okusované samotné, používané pri pečení alebo do dezertov a sú samozrejme súčasťou každého orieškového nugátového krému.

Čaj z listov
Čaj z lieskových listov má krv čistiaci a hemostatický účinok. Pije sa aj pri kašli a črevnom katare. Dve čajové lyžičky listov zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Externe môžu byť obklady namočené v čaji priložené na rany, boľavé žily alebo vredy, ktoré sa nehoja dobre.

Starostlivosť o telo olejom z lieskových orieškov
Lieskový olej nielen chutí vynikajúco, ale je vynikajúci aj pri starostlivosti o pokožku. Olej prospieva najmä suchej a citlivej pokožke. Pôsobí tiež proti striám a vráskam. Hydratačný olej sa stará o suchú pokožku intenzívne a trvalo. Má sťahujúci účinok na pokožku a stimuluje krvný obeh. Vďaka svojmu prirodzenému faktoru ochrany pred svetlom chráni pokožku pred škodlivými UV lúčmi. Pravidelné používanie môže zjemniť vzhľad pokožky, pretože sa sťahujú veľké póry. Pretože sa olej z lieskových orieškov vstrebáva do pokožky pomerne pomaly, je tiež perfektne vhodný na upokojujúce masáže. 

Aplikácia
Telo: Vynikajúce pre suchú, šupinatú, zapálenú alebo zrelú pokožku.
Masáže: Pomaly sa vstrebávajúci olej príjemne vonia a ľahko sa rozotiera. Pri masáži pokožku zohrieva, napína a vyhladzuje.
Vlasy: Olej dodáva vlasom lesk. Pred umytím jednoducho vmasírujte do pokožky hlavy alebo nechajte pôsobiť cez noc ako kúru.
Odličovanie: Olej je možné použiť aj na odličovanie. Toto pôsobí proti rozvoju kožných nečistôt a sťahujúci účinok môže dokonca predchádzať rosacei (začervenaniu okolo nosa).

Filter
Cena