logo template4

Ibiš lekársky

Ibiš pôvodne pochádza z krajín okolo Kaspického mora. Tu sa pestuje v kláštorných záhradách a od stredoveku sa používa na liečebné účely. Ako liečivá rastlina je účinná proti rôznym chorobám.
Špeciálne prísady éterické oleje, kyselina trieslová, triesloviny, minerály, pektín, saponíny, sliz, zinok
Vlastnosti dekongestívne, upokojujúce, protizápalové, posilňujúce imunitu, upokojujúce, zmierňujúce bolesť
Pomáha pri cystitíde, ekzémoch, nachladnutí, vredoch, bolestiach hrdla, zachrípnutí, kašli, gastrointestinálnych ťažkostiach, infekciách žalúdka, infekciách úst, pálení záhy
Ibiš je cennou rastlinou pre včely a v minulosti nechýbal na žiadnej záhradke. Už v stredoveku bola uznávanou liečivou rastlinou proti mnohým chorobám a jedla sa aj v čase hladomoru.

Jesť sa dá celá rastlina, horná aj podzemná časť. Listy dopĺňajú zeleninové prílohy alebo šaláty a kvety pôsobia na jedlách veľmi dekoratívne. Semienka sú vhodné na musli alebo šalát. Mrkvovité korene sa kedysi varili a vyprážali. Skutočný ibiš (v angličtine nazývaný marsh mallow) je známy aj celkom inou pochúťkou. V minulosti boli marshmallow vyrobené zo skutočného ibišu. V dnešnej dobe je však obsah ibišu v sladkostiach nahradený želatínou alebo syntetickými látkami.
Ibiš sa používa ako slizová droga už mnoho storočí. Zvlášť korene majú obzvlášť vysoký obsah slizu, ktorý možno veľmi efektívne použiť na liečbu všetkých typov prechladnutí.

Listy a kvety možno využiť aj na liečebné účely. Ibiš, pripravený ako čaj, pomáha pri rôznych chorobách. Účinok závisí od použitých častí rastliny a prípravku. Studený extrakt z koreňov obsahuje veľké množstvo slizu, ktorý poskytuje úľavu od všetkých typov symptómov nachladnutia. Čajová infúzia s kvetmi a listami obsahuje menej slizu a pomáha pri bolestiach žalúdka, pálení záhy a cystitíde, ako aj pri nádche a chrapote. K tomu zalejte polievkovou lyžicou listov a kvetov 250 ml horúcej vody a nechajte desať minút lúhovať. Po celý deň je možné vypiť až tri šálky čaju.

Pri bolestiach hrdla a zápaloch v ústach sa čaj z listov, kvetov alebo koreňov používa na kloktanie. Má protibolestivý a upokojujúci účinok na podráždené sliznice.
Ako obväz na rany aktívne zložky ibišu pomáhajú pri spálení od slnka, zápaloch, ekzémoch a popraskanej koži. Má dekongestantný, protizápalový a analgetický účinok a tiež podporuje dozrievanie pupienkov.

Filter
Cena