logo template4

Sedmokráska

Táto rastlina neúnavne produkuje svoje malé kvetinové hlavy takmer po celý rok. Sedmokrásky sú jedným z mála kvetov, ktoré odolávajú častému koseniu a stále tvoria nové kvetinové hlávky.
Špeciálne prísady éterické oleje, horké látky, železo, flavonoidy, triesloviny, inulín, draslík, vápnik, horčík, saponíny, sliz, vitamín A, vitamín C, vitamín E (tokoferol)
Vlastnosti sťahujúce, krv čistiace, spazmolytické, expektoračné, analgetické, stimulujúce metabolizmus, stimulujúce trávenie
Pomáha pri kôrnatení tepien, zápaloch priedušiek, ekzémoch, nachladnutí, horúčke, jarnej únave, problémoch s maternicou, hemoroidoch, kožných infekciách, kožných problémoch, kašli, bodnutí hmyzom, slabosti pečene, oparoch, pupienkoch, ranách, zápaloch ďasien
Namiesto kosenia pekných kvetov kosačkou ich môžeme pozberať a využiť na mnoho spôsobov. Sedmokrásky sú skvelé na jedenie, ako liečivé byliny, do pekných kytíc a kvetinových vencov. Aj v našom detstve bola sedmokráska skutočným detským kvetom, keď sa viazali vence, trhali sa malé kytice sedmokrásk pre mamu alebo starú mamu. Sedmokrásky boli pre našich predkov posvätné, stáli za nevinnosťou a čistotou.
Tento zdravý kvet s množstvom vitamínu C, horčíka, železa a ďalších cenných zložiek je neuveriteľne všestranný a hodí sa do slaných aj sladkých receptov. Kvety a listy sa používajú na výdatné jedlá. Sú vhodné ako príloha do šalátov, do bylinkovej, zeleninovej alebo zemiakovej polievky, na Zelený štvrtok, do zeleninových jedál, do bylinkových závitkov, bylinkového tvarohu a masla. Chutia tiež chutne čerstvo posypané na chlebe alebo krátko podusené na troche olivového oleja a potom preliate šalátom. Kvetinové hlavy, ktoré sú ešte uzavreté alebo pootvorené, sa primiešavajú do dezertov a používajú sa aj do koláčov. Z drobných kvietkov sa dá vyrobiť aj želé alebo sirup.

Ľudia zvykli v sedmokráske vidieť mnoho magických síl. Pre Keltov bola strážkyňou obyčajného ľudu, v ľudovom liečiteľstve sa predpokladalo, že koreň sedmokrásky nosený na krku dáva šťastie a porozumenie. Culpeper ho používal ako prostriedok na riedenie krvi a pastor Künzle ako prísadu do čajových zmesí pre deti, ktoré boli choré a nechceli prospievať. Sedmokráska má mnoho liečebných potenciálov a môže nám aj dnes pomôcť udržať alebo byť zdravý. Na tento účel sa jednoducho pije ako čaj. Pôsobí povznášajúco a posilňujúco na psychiku. Zvonka sa používa na akné, opary, modriny a na hojenie rán. Za týmto účelom sa z kvetov a listov varí odvar a pomocou obkladov sa nanáša na pokožku.Odvar je vhodný aj ako prísada do kúpeľa. Čerstvé listy, stonky a kvety je možné rozdrviť alebo rozdrviť, aby sa znížil opuch a svrbenie pri bodnutí hmyzom.

Čaj so sedmokráskami sa používa na kašeľ, horúčku, hlien v dýchacích cestách, problémy s pečeňou, zápaly v oblasti panvy, najmä maternice, a po pôrode. V Anglicku sa často používa ako pomocný prostriedok na kôrnatenie tepien. Čaj pripravíte tak, že dve čajové lyžičky kvetov zalejete 250 ml vriacej vody a necháte desať minút lúhovať. Sedmokráskový čaj má tiež expektorantný, antispazmodický, analgetický, krv prečisťujúci, tráviaci a metabolizmus stimulujúci účinok.

Starostlivosť o telo so sedmokráskami
Okrem toho je možné kvety sedmokrásky použiť aj na výrobu ošetrujúcich produktov pre problematickú a mastnú pleť. Môžu byť použité do mastí, krémov alebo ako tinktúra sedmokrásky. Tieto prostriedky môžu pomôcť aj pri ekzémoch. Domáca masť zo sedmokrásky môže pomôcť s mnohými kožnými problémami, má protizápalové a hojivé účinky a je cenená mnohými atopickými dermatitídami. 

Rastlinný olej zo sedmokrásky (Bellis) je známy tým, že obnovuje pevnosť pokožky a podporuje tón pleti. Je to upokojujúci a regeneračný olej ideálny pre jemnú pokožku. Olej je známy svojim posilňujúcim účinkom na cievy a tiež posilňujúcimi účinkami. Je známy aj ako spevňujúci na poprsie, pretože má spevňujúce účinky na prsné tkanivá. Odporúča sa tiež na zlepšenie žilového obehu v poprsí a nohách. Tradične sa používa v balzamoch na hojenie a pre svoje protizápalové vlastnosti na hojenie rán a jaziev, pri reumatizme a hematómoch.

Filter
Cena