logo template4

Vitiligo

Vitiligo je ochorenie, ktoré spôsobuje zmenu farby kože. Na povrchu kože sa tak začínajú objavovať biele škvrny rôznych veľkostí. Vitiligo môže postihnúť ľudí akejkoľvek rasy a veku a celosvetovo postihuje približne 0,5 až 2 % populácie.

Farba kože aj vlasov je určená melanínom. Zároveň chráni pokožku pred UV žiarením. Vitiligo sa vyskytuje, keď sú pigmentové bunky, ktoré produkujú melanín, melanocyty, zničené alebo prestanú fungovať. Tento proces vedie k strate pigmentu a zmene farby pokožky.

Depigmentované škvrny sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela, dokonca aj v oblasti očí, vo vnútri ústnej dutiny alebo na úrovni chĺpkov a môžu sa rozšíriť až na povrch kože, ktorý sa líši od človeka k človeku. Aj keď sa presne nevie, či sa biele miesta miesta rozšíria alebo ako dlho tento proces potrvá, spravidla zostávajú postihnuté miesta po celý život depigmentované. Existujú situácie, keď si škvrny udržia svoju veľkosť niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

Vitiligo je stav, ktorý zvyšuje fotosenzitivitu, a to znamená, že biele oblasti budú oveľa citlivejšie na slnečné svetlo. Samozrejme, odfarbené škvrny sú viditeľnejšie u ľudí s tmavou pokožkou.

Filter
Cena