logo template4

Konjac

Glykomanan je polysacharid, ktorý sa nachádza v koreňoch rastliny Amorphophallus konjac, ktorá rastie v Ázii. Glukomanan je nerozpustná vláknina, ktorá absorbuje veľké množstvo vody vo svojej molekule. Skladá sa z β-D-glukózy a β-D-manózy, molekúl, ktoré sa navzájom viažu s β-1,4 glykozidovými väzbami.

Polysacharidy sa zvyčajne štiepia enzýmami slín a pankreasu v žalúdku a čreve. Vďaka svojej chemickej štruktúre však nemôže byť molekula glukomananu rozložená ľudskými tráviacimi enzýmami, a tak prechádza relatívne nezmenená do hrubého čreva, kde je vysoko fermentovaná baktériami hrubého čreva. Glukomanan môže absorbovať 100 - 200-násobok svojej hmotnosti vo vode. Pri vstrebávaní vody vytvára v črevnom trakte gél, ktorý vytvára pocit nafúknutia a nasýtenia. To vedie k menšej konzumácii potravy a kalórií, čo vedie k lepšej sýtosti.

Mnoho štúdií preukázalo, že ako rastlinná vláknina môže glukomanan tiež ovplyvňovať hladinu cholesterolu znižovaním LDL a VLDL cholesterolu v krvi. Ako nerozpustná rastlinná vláknina pomáha glukomanan normalizovať hladinu glukózy v krvi, predovšetkým tým, že pomáha znižovať postprandiálnu hyperglykémiu. Nakoniec, ako rastlinná vláknina, glukomanan zlepšuje peristaltické pohyby gastrointestinálneho traktu, zvyšuje objem stolice a uľahčuje pohyblivosť čriev, čím pomáha bojovať proti zápche.

Filter
Cena