logo template4

Dub

Rod dubu obsahuje až 600 rôznych druhov. Na jeseň ich orechy spadnú na zem, keď je obzvlášť zábavné zbierať žalude s deťmi v lese, vyrábať hračky alebo kŕmiť divú zver. Dub však nezaujíma len deti. V čase núdze a nedostatku sa náhrady kávy a múka vyrábali zo žaluďov. Napriek tomu, že sa na tieto aplikácie dnes už takmer zabúdalo, môžeme ich používať aj dnes, a tak šetriť peniaze a chrániť životné prostredie. Aby bolo možné dub používať na varenie alebo na liečebné účely, je potrebné veľmi dôkladne vymyť všetky časti rastliny vrátane žalude, pretože zložky ako taníny alebo aldehydy môžu spôsobovať alergické reakcie. 
Špeciálne prísady flavonoidy, triesloviny, sacharidy, bielkoviny
Vlastnosti antibakteriálne, hemostatické, protizápalové, sťahujúce
Pomáha pri abscesoch, svrbení konečníka, zápaloch očných viečok, infekciách močového mechúra, krvnom cukre, popáleninách, zápaloch črevných slizníc, cukrovke, dekubite, hnačke, ekzémoch, detských vredoch, vredoch, atletickej nohe, spotených nohách, bolestiach hrdla, hemoroidoch , vredy v ústach, kŕčové žily, sliznice žalúdka, krvácajúce ďasná
Žalude majú vysoký obsah bielkovín, flavonoidov, trieslovín a uhľohydrátov. S týmito účinnými látkami môžu vnútorne pôsobiť upokojujúco pri závažných chronických zápaloch gastrointestinálneho traktu a zvonka pozitívne vplývať na hojenie ekzému alebo zápalu.

Konzumovať je možné rôzne časti duba, je však dôležité postupovať obozretne, pretože žalude a zrelšie listy obsahujú veľa trieslovín. Mladé listy a kvety, ktoré práve vychádzajú z pukov, neobsahujú takmer žiadne triesloviny a dajú sa jesť. Na to, aby ste mohli využiť silu žalude, je nevyhnutné dôkladné umytie. Potom môžete zo žalude pripraviť náhradu kávy a dokonca aj múku.

Čaj z dubovej kôry môže pomôcť zmierniť žalúdočné problémy, ako je hnačka alebo vredy, pretože má sťahujúci účinok. Kloktanie infúziou z dubovej kôry poskytuje úľavu od drobných zápalov v ústach a krku. Čaj z dubovej kôry sa pripravuje takto: Dve až tri čajové lyžičky sušenej a práškovej dubovej kôry zmiešajte s 250 ml studenej vody a priveďte vodu do varu. Čaj nechajte variť tri až päť minút, sceďte a pite po malých dúškoch. Tento čaj môžete vypiť maximálne dve šálky denne a nemali by ste ho používať dlhšie ako dva týždne. 

Zábal s dubovou kôrou má upokojujúci účinok na ekzémy a iné podráždenia pokožky. Dve polievkové lyžice nastrúhanej dubovej kôry varte 15 minút s pol litrom vody a potom sceďte tekutinu. Namočte handričku (napr. Z ľanu), žinku alebo gázový obklad tekutinou, aby bol materiál dobre navlhčený, ale nie mokrý.  Zatlačte zábal na postihnuté miesto, kým sa tkanina nezohreje. Tento postup je možné podľa potreby opakovať až trikrát. Zápar pripravujte každý deň odznova, pretože by sa mal používať iba čerstvý. Po niekoľkých dňoch by sa mal ekzém zahojiť.

Filter
Cena