logo template4

Materina dúška, Thymus serpyllum

Na rozdiel od tymianu, ktorý sa nachádza južnejšie, v našich zemepisných šírkach rastie vo voľnej prírode divý tymian, nazývaný aj quendel alebo materina dúška. Vyskytuje sa predovšetkým v strednej a východnej Európe a obľubuje suché, kamenisté a slnkom exponované polohy. Materinu dúšku, ktorá rastie ako vždyzelený poloker, je možné použiť podobne ako jeho veľkého brata, ktorého hlavnou aplikáciou je tiež úľava od respiračných problémov. Označenia ako detská bylinka objasňuje predchádzajúci význam, pretože rastlina bola daná na uľahčenie pôrodu, ako aj počas šestonedelia. Jej zložky môžu stále pomôcť pri mnohých sťažnostiach žien a oveľa viac.
Špeciálne prísady éterické oleje, horké látky, flavóny, kyselina trieslová, triesloviny, triterpény
Vlastnosti antibakteriálne, upokojujúce, hemostatické, protizápalové, zmierňujúce kašeľ, spazmolytické, expektorans, diaforetické, tráviace
Pomáha pri astme, plynatosti, zápaloch priedušiek, hnačkách, ekzémoch, nachladnutí, zápaloch kĺbov, angíne, zápaloch kože, zachrípnutí, kašli, žalúdočných kŕčoch, nervovej slabosti, nespavosti, pálení záhy, poruchách trávenia, klimakterických príznakoch, ranách
Divoký tymián slúži predovšetkým na úľavu od respiračných chorôb, ale podobne ako obľúbená kulinárska bylinka ho môžete použiť aj v kuchyni. Tráviace vlastnosti materinej dúšky uľahčuje strávenie ťažkých a tučných jedál, ako sú mäsové jedlá. Je to vhodná bylinka aj do výdatných dusených jedál a polievok.

Materina dúška je najlepšie známa tým, že zmierňuje choroby dýchacích ciest a môže sa použiť na zmiernenie mnohých ďalších chorôb. Čerstvo uvarený čaj je dokonca rýchlejší ako domáci sirup proti kašľu. Pomáha pri mnohých typoch kašľa, ako je suchý kašeľ a čierny kašeľ. Má tiež antispazmodický účinok pri astme. Pri menštruačných kŕčoch má čajový nálev relaxačný a regulačný účinok. Čajovú lyžičku sušenej bylinky sparte 250 mililitrami vriacej vody a prikryté nechajte odstáť asi päť minút. Vypite dve až štyri šálky denne.

Externe možno materinu dúšku použiť na pomliaždeniny, pomliaždeniny a všetky zápaly pokožky. Za týmto účelom namočte handričku do teplého čaju a vytvorte s ňou obklad.

Filter
Cena