logo template4

Myrha

Myrha (Commiphora myrrha) je drevnatý ker z čeľade Bursaraceae. Na výšku môže dosiahnuť asi 4 metre s mnohými tŕňmi. Listy sú malé, oválne a nerovnomerné, veľkostne veľmi premenlivé – eliptické, rýľovité, kopijovité atď. Kvety rastliny môžu byť bledohnedé alebo žltočervené. Plody sú vajcovité s dĺžkou 2-4 mm.

Myrha je pôvodný ker Arabského polostrova (Saudská Arábia, Omán, Jemen) a Afriky (Etiópia, Keňa, Somálsko). Myrha bola od staroveku cenená pre svoju silnú vôňu a liečivé vlastnosti pri liečbe ťažkých rán. V starovekom Egypte bola hlavnou zložkou pri balzamovaní múmií. Rastlina bola mimoriadne cenná, jej hodnota sa vyrovnala zlatu.

Mnoho štúdií súvisiacich s vlastnosťami myrhy preukázalo jej silné antimikrobiálne vlastnosti. Rastlina stimuluje tvorbu bielych krviniek a má aj priamy antimikrobiálny účinok. Používa sa na liečbu infekcií v ústnej dutine - afty, stomatitídy, zápaly ďasien (gingivitída). Myrha preukázala dobrý účinok pri sinusitíde a faryngitíde.

Je mimoriadne vhodná pri prechladnutí, laryngitíde a iných respiračných ťažkostiach. Myrha zvyšuje ochranné funkcie tela, skracuje dobu choroby. Má vynikajúcu expektoračnú aktivitu a používa sa pri kataroch, bronchitíde, astme a bolestiach hrdla.

Myrha stimuluje regeneráciu kožných buniek, podporuje hojenie rán. Lieči ekzémy, rany, vrásky a má veľmi dobré upokojujúce vlastnosti na zapálenú a podráždenú pokožku.

Filter
Cena