logo template4

Ďatelina

Ďatelina je rozšírená a vďaka svojim charakteristickým listom je pravdepodobne jednou z najznámejších rastlín. Len málo ľudí však vie, že kvety ponúkajú rozsiahly liečebný potenciál. Najlepšie liečivé bylinky nám často rastú na prahu a takmer im nevenujeme pozornosť! Červená ďatelina sa používa hlavne na liečbu symptómov menopauzy, ale má mnoho ďalších oblastí použitia. Tradične je ďatelina symbolom šťastia, obzvlášť štvorlístok vraj dáva šťastie. Väčšinou však má iba tri listy, v ktorých ľudia kedysi videli tri aspekty trojjedinej bohyne alebo neskôr trojjediného Boha.

Liečivé sily ďateliny červenej sú predovšetkým v hrubých, okrúhlych hlavách kvetov, ktoré sú obľúbené aj u čmeliakov a motýľov. Nielen kvety, ale aj listy sú vhodné ako potrava. Ďatelinové kvety sa hodia k sladkým aj k slaným jedlám. Sú nimi posypané zeleninové jedlá, šaláty a dezerty na dochutenie a ozdobenie a konzumujú sa tiež čisté. Načervenalé kvety chutia obzvlášť jemne po vytrhnutí zo zeleného kvetinového plášťa a dajú sa z nich vyrobiť aj sirupy a želé.

Mladé listy sú vhodné do šalátov, do bylinkových jedál, do polievok a do zelených smoothie.

Pesto z červenej ďateliny
Na tento jednoduchý a trochu neobvyklý recept s červenou ďatelinou budete potrebovať:

50 g čerstvých listov a kvetov červenej ďateliny
50 ml olivového oleja
25 g pohánky alebo slnečnicových semienok
½ čajovej lyžičky citrónovej šťavy
soľ a korenie
Príprava pesta z červenej ďateliny je veľmi jednoduchá:

V prípade potreby očistite červenú ďatelinu, ale pokiaľ možno ju neumývajte. Mixujte spolu s olivovým olejom, soľou a citrónovou šťavou mixérom alebo tyčovým mixérom. Pohánkové alebo slnečnicové semienka opražte na panvici bez tuku. Pridajte do zmesi červenej ďateliny a znova premiešajte, aby boli jadrá mierne nasekané. Toto pesto sa hodí k cestovinovým jedlám a môžete si ho vychutnať aj ako výdatnú nátierku.

Liečivé využitie
V červenej ďateline sú obsiahnuté rastlinné hormóny, takzvané fytohormóny. Sú podobné ľudskému hormónu estrogénu, a preto sa nazývajú aj fytoestrogény. Dokážu vyrovnať naše hladiny hormónov, a preto pomáhajú s nedostatkom estrogénu aj s nadbytkom estrogénu. Červená ďatelina týmto spôsobom podporuje úľavu od návalov horúčavy a iných symptómov menopauzy, upravuje menštruačný cyklus a pôsobí proti menštruačným príznakom. Fytohormóny navyše chránia bunky a môžu tak znížiť pravdepodobnosť vzniku hormonálne závislej rakoviny. V pokročilom veku zabraňujú aj úbytku kostnej hmoty.

Teraz je na trhu mnoho doplnkov stravy zameraných na cielené používanie červenej ďateliny. Rovnako jednoducho ju však môžete pravidelne začleniť do svojho jedálnička a piť ju ako čaj. Keď sú sušené, jemné kvety je možné používať po celý rok. Čerstvá ďatelina upokojuje bolestivé a svrbivé uštipnutie hmyzom. Za týmto účelom sa ďatelina stlačí a položí na steh. Tinktúra s kvetmi ďateliny sa používa vnútorne aj zvonka súčasne na psoriázu, ekzém pokožky, zapálené kĺby a reumatizmus.

Filter
Cena