logo template4

Tamanu

Tamanu olej je ošetrenie, ktoré sa dlho používa v Polynézii a juhovýchodnej Ázii na zlepšenie vlasov a pokožky. Olej - ktorý sa niekedy nazýva aj Laurelwood - sa niekedy používa na tvár alebo inde na tele pri stavoch, ako je akné, psoriáza a zjazvenie. Tamanu olej sa extrahuje z vavrínových orechov, ktoré pochádzajú z veľkého tropického stromu nazývaného Calophyllum inophyllum. Niekedy sa ako liečivo používajú aj iné časti stromu (napríklad listy, koreň, kôra a vetvičky).
Zdravotné výhody
Tamanu olej má vlastnosti, ktoré pomáhajú zvlhčiť vašu pokožku. Pretože je bohatý na mastné kyseliny, olej blokuje vlhkosť pôsobením bariéry. Vedci tiež zistili, že tamanový olej obsahuje kolofylolid (látka, o ktorej je známe, že má protizápalové vlastnosti) a delta-tokotrienol (forma vitamínu E), ako aj množstvo antioxidantov.  Tamanový olej sa často odporúča na hojenie jaziev alebo na hojenie rán. Aj keď by malo zmysel, že aplikácia oleja bohatého na antioxidanty by mohla pomôcť pri zápalových zmenách, ktoré sú súčasťou procesu hojenia rán, nie je dostatok výskumu. Ďalšia štúdia in vitro však poskytla dôkazy o tom, že olej môže mať vlastnosti, ktoré môžu stimulovať množenie kožných buniek, produkciu kolagénu a aktivitu hojenia rán. Predpokladá sa, že tamanový olej zmierňuje zápal a ničí baktérie. Z tohto dôvodu ho niektorí používajú lokálne na liečbu vaginálnych infekcií. Štúdia in vitro zverejnená v roku 2019 skúmala účinky oleja na bunky, aby sa zistilo, či môže poskytnúť účinnú liečbu vaginitídy (kandidóza trichomoniáza a bakteriálna vaginóza). Autori štúdie dospeli k záveru, že použitie oleja stimulovalo hojivé procesy a má protizápalové, analgetické a antiseptické vlastnosti. Tamanuový olej sa tiež ponúka ako liek na nasledujúce podmienky:
akné, atletická noha, tmavé škvrny, suchá koža, ekzém, strata vlasov, svrab, rosacea, úpal. Pretože sa hovorí, že tamanový olej tlmí bolesť, olej sa tiež používa lokálne na zmiernenie bolesti spôsobenej stavmi, ako je ischias, opary a pásové opary. Okrem toho sa uvádza, že tamanový olej podporuje hojenie popálenín, pľuzgierov, rezných rán a škrabancov. Niektorí ľudia tiež používajú tamanový olej na upokojenie bodnutí hmyzom. Viac o pužití tamanuového oleja sa dozvite tu
Filter
Cena