logo template4

Nevädza

Nevädza pôvodne pochádza z východného Stredomoria a spolu so semenami obilnín sa vyvážala do celého sveta. Po stáročia sa používa ako univerzálna liečivá rastlina. Pretože rastlina, ktorá je považovaná za poľnú burinu, bola takmer vyhubená hojným používaním hnojív a prípravkov na ničenie buriny, bola dlho pod ochranou prírody.

V kuchyni sa používajú iba kvety. Na to slúžia jednotlivé rúrkovité kvety, ale nie kalich, pretože pre vysoký obsah horkých látok nie sú veľmi chutné. Čerstvé kvety je možné použiť ako ozdobu na rôzne jedlá, ako sú šaláty, smotanový syr z divých byliniek, dezerty, koláče, tvarohové pralinky alebo studené taniere.

Liečivé využitie
Nevädza bola dlho považovaná za univerzálnu liečivú rastlinu a používala sa vnútorne aj zvonka. Hlavnými oblasťami použitia boli zle sa hojace rany, horúčky a očné choroby. V dnešnej dobe už nehrá v medicíne väčšiu úlohu, pretože existuje mnoho ďalších liečivých rastlín so širším spektrom účinkov.

Kvety sa preto len zriedka používajú samostatne, väčšinou však v kombinácii s inými liečivými bylinami. Vďaka množstvu účinných látok sa dá použiť proti nespočetným chorobám. V mnohých čajových zmesiach sa napríklad používa ako takzvaná klenotnícka droga, pretože zlepšuje vzhľad čaju.  Kvety nevädze sa zvyčajne pridávajú do čajových zmesí, ako je čaj proti kašľu, čaj na močový mechúr. Celé kvety s kalichmi je možné použiť ako čaj. Na čaj z nevädze sa polievková lyžica kvetov zaleje 250 ml vriacej vody a po desiatich minútach lúhovania sa precedí. Čaj má tráviaci, lúhovací a protizápalový účinok.

Filter
Cena