logo template4

Zlatobyľ

Zlatobyľ už v minulosti požívala povesť vynikajúcej liečivej bylinky. Dnes je to tiež jeden z najdôležitejších liekov z bylinných obličiek. V prírodnej medicíne sa zlatobyľ používa aj na iné zdravotné problémy, zatiaľ čo v kuchyni sa používa len zriedka.
Špeciálne prísady éterické oleje, horké látky, flavonoidy, kyselina trieslová, sodík, saponíny
Vlastnosti sťahujúce, dehydratačné, protizápalové, diuretické, expektoračné, hojenie rán
Pomáha pri infekciách močového mechúra, problémoch s močovým mechúrom, cukrovke, bolestiach hrdla, sennej nádche, problémoch s obličkami, obličkových kameňoch, plesňových infekciách, problémoch s prostatou, reumatizme, vodnateľnosti
Medicínske využitie zlatobyle je rozmanité, osobitne treba zdôrazniť jej účinok ako lieku na obličky a bylinky na hojenie rán. Za túto povesť vďačí predovšetkým lekárovi Rademacherovi. Údajne s ňou vyliečil ťažké ochorenia obličiek.

Zlatobyľ je v kuchyni menej používaná, pretože chutí veľmi horko. Iba horné, mladé, ešte pružné stonky a výhonky sú vhodné ako chutný prídavok do šalátu alebo dusené ako zelenina pred kvitnutím. Na to však musia byť olúpané, pretože šupka a listy sú príliš horké na to, aby sa dali jesť.

V minulosti sa zlatobyľ nazývala aj sponkovitá bylina, čo naznačuje, že je to dobrá bylina na zatváranie rán, teda ich zošívanie dohromady. Túto aplikáciu označuje aj latinský názov Solidago (spojiť sa). Ako liečivú bylinu možno čerstvú zlatobýl rozdrviť a priložiť priamo na ranu. Alternatívne je na vrch položený obklad namočený v čaji. V minulosti sa zo sušenej, kvitnúcej bylinky často vyrábal prášok, ktorý sa posypával na rany.

Na psychologickej úrovni údajne zlatobyľ pomáha so strachom z pripútanosti, ako aj s emočným stresom a sklamaním. Čaj so zlatobyľou posilňuje a uzdravuje tkanivo obličiek a obnovuje ho. Dá sa piť u všetkých ochorení močového mechúra a obličiek. Pomáha pri zníženom močení, bielkovinách v moči, močovom mechúre a obličkových kameňoch, bolestiach pri močení, infekcii koliky a močového mechúra. Čajová infúzia je vďaka svojmu silnému dehydratačnému účinku dobrým sprievodcom nalačno, pomáha čo najrýchlejšie odstrániť degradované toxíny z tela. Čaj pozitívne vplýva aj na cukrovku a sennú nádchu. Používa sa aj pri chronických bolestiach hrdla a chronicky upchatých nosových priechodoch. Čaj je údajne tiež obzvlášť nápomocný pri zväčšovaní prostaty, reumatizme a dne. Okrem toho môže pôsobiť proti narušenému metabolizmu sodíka. Používa sa ako vaginálny alebo ústny výplach, podporuje hojenie plesňových infekcií. Tinktúra sa používa sa na rovnaké choroby ako čaj, ale užívanie tinktúry by malo sprevádzať dostatok tekutín.

Iné použitie: Kvitnúca zlatobyľa je veľmi vhodná do suchých kytíc, pretože kvety sa zachovávajú, aj keď sú suché.

Filter
Cena