logo template4

Harpagofyt / čertov pazúr

Harpagofytum sa často objavuje vo všeobecnej tlači. Bol predstavený ako nový liek a vlajková loď fytoterapie. V skutočnosti je táto liečivá rastlina známa a používaná už niekoľko storočí. Jeho terapeutický potenciál objavili ľudia z južnej Afriky. Vďaka mnohým štúdiám vedci identifikovali silné účinné látky a potvrdili terapeutické vlastnosti harpagofyta. Pozrime sa na tradičné použitie, účinné látky a hlavné výhody harpagofyta.
Harpagophytum je trváca rastlina, ktorú možno spoznať podľa fialových kvetov, plodov a mohutných koreňov. Objavili ju pôvodní obyvatelia v púšti Kalahari, ktorá sa nachádza medzi Namíbiou a Botswanou. Liečitelia týchto kmeňov ako prví vnímali terapeutický potenciál Harpagophytum procumbens / Harpagophytum zeyheri Decne, najmä jeho koreňov. Tieto korene začali používať na liečbu rôznych chorôb. Zaznamenali najmä výhody na zmiernenie bolesti kĺbov, bolesti svalov a zažívacích ťažkostí. Harpagofyt tiež používali na liečbu infekcií močových ciest, vredov a krvných chorôb.
V dnešnej dobe sa harpagofyt odporúča hlavne na zmiernenie bolesti kĺbov, bolesti svalov a tráviacich porúch. Tieto použitia sú podporované mnohými štúdiami, vrátane niekoľkých klinických štúdií týkajúcich sa úľavy od bolesti chrbta, ako je zdôraznené v Cochraneovej recenzii zverejnenej v roku 2007. Navyše výhody harpagofytu uznávajú rôzne zdravotnícke orgány. Od roku 1996 prijalo Európske vedecké družstvo pre fytoterapiu (ESCOP) tradičné použitie tejto rastliny pri symptomatickej liečbe bolestivej artrózy, bolestí chrbta, nechutenstva a zažívacích ťažkostí. Najnovšie, v roku 2016, Európska agentúra pre lieky (EMA) tiež vydala monografiu o druhu Harpagophytum procumbens / Harpagophytum zeyheri Decne, ktorá akceptuje jeho tradičné použitie na zmiernenie menších bolestí kĺbov a zažívacích ťažkostí.
Filter
Cena