logo template4

Alchemilka

Pôvodne alchemilka pochádza z východnej Európy a Ázie. U nás tiež pôvodná a často sa dá nájsť voľne v prírode. Alchemilka má veľmi zvláštnu vlastnosť, potí kryštálovo čistú vodu z končekov listov, ktoré sa zhromažďujú v strede listov a vytvárajú veľkú kvapku. Tieto kvapky sa nazývajú guttačné kvapky a boli veľmi obľúbené u alchymistov stredoveku.
Alchemilka je váženou liečivou rastlinou už od raného stredoveku, pretože má pozitívny vplyv na mnohé oblasti tela. Alchemilka je skvelá gynekologická bylinka, ale pomáha aj pri dýchacích problémoch, gastrointestinálnych problémoch, kožných ochoreniach a pozitívne vplýva na srdce, cievy a nervový systém.

Alchemilka, na druhej strane, je len málo známa ako kulinárska bylina a používa sa len zriedka. Napriek tomu stojí za to zaradiť zdravú bylinku do jedálneho lístka. Mladé, malé listy možno jemne nakrájať a zmiešať so šalátom. Väčšie, mladé listy sú vhodné na pridanie do zeleninových jedál, do plniek a do karbonátok. Nenápadné drobné kvety možno posypať šalátom ako jedlú ozdobu.

Liečivé využitie
Pravdepodobne najdôležitejšou liečivou oblasťou alchemilka sú sťažnosti žien. Pije sa ako čaj, používa sa na vaginálne sprchovanie a používa sa do kúpeľov. Alchemilka má vyrovnávací a regulačný účinok na celý ženský organizmus, čo môže byť spôsobené tým, že obsahuje zložky, ktoré sú podobné ženskému pohlavnému hormónu progesterónu.

Toto sú hlavné použitia pre ženy:

V prípade zvýšeného a patologického výtoku z pošvy, ženský čaj pomáha vnútorne aj zvonka ako výplach pošvy. Ak je menštruácia nepravidelná, bolestivá alebo príliš silná, môže vám pomôcť sedací kúpeľ s alchemilkou a čajom. Ženský alchemilkový čaj má pozitívny vplyv na predmenštruačné syndrómy a symptómy menopauzy. Kúpele posilňujú brušné a panvové svaly. Môže to pomôcť pri nenaplnenej túžbe mať deti, pretože má priaznivý vplyv na ovuláciu a uhniezdenie vajíčka v maternici. Na začiatku tehotenstva môže čaj chrániť pred potratmi.
Čajová kúra niekoľko týždňov pred, počas a po pôrode posilňuje maternicu a panvové svaly, má hojivý účinok na poranenia, ku ktorým došlo počas pôrodu a podporuje tok mlieka a regresiu po pôrode.
V renesancii sa verilo, že alchemilka môže vrátiť krásu stratenú materstvom a starobou. Skutočne, kúpanie v alchemilke alebo obklady namočené v čaji napínajú pokožku a zlepšujú krvný obeh. V ľudovom liečiteľstve sa používa hlavne na sťahovanie prsníkov a proti striám.
čaj
Alchemilka čaj sa okrem použitia v gynekológii pije pri ochoreniach štítnej žľazy, cukrovke, zlom žalúdku, hnačkách, migrénach, kašli, nachladnutí a artérioskleróze. Na chutný čaj sa používajú kvitnúce bylinky s kvetmi a listami. Jednu polievkovú lyžicu pridajte do 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať sedem až desať minút. Vonkajšie sa čaj používa ako kloktadlo pri problémoch s ďasnami a bolestiach hrdla. V prípade zápalu spojiviek sa používa na očný kúpeľ.

Paracelsus a Dioscurides už ocenili silu hojenia rán alchemilkou a pozitívny vplyv na vredy. Má hojivé, protizápalové a proti-krvácavé účinky. Zábaly namočené v čaji alebo čerstvej lisovanej šťave sa vkladajú priamo na postihnuté miesta.

Posilňujúci účinok u mužov
Nielen pre ženy je táto rastlina dobrou milostnou bylinou, ktorá posilňuje brušné orgány. Alchemilka zvyšuje potenciu u mužov a dá sa jednoducho piť ako čaj.

Filter
Cena