logo template4

Granát

Granát nie je jediný minerál, ale opisuje skupinu niekoľkých úzko súvisiacich minerálov. Granáty prichádzajú v rôznych farbách a majú veľa rôznych odrôd. Najznámejšia farba drahokamov Granát je však tmavo červená. Keď sa používa výraz "Granát", zvyčajne ide o tmavočervenú formu.

Almandín a Pyrope sú najpoužívanejšie granátové kamene. Aj keď je Almandín najbežnejším granátom, zvyčajne je nepriehľadný a nie je vhodný na použitie s drahými kameňmi. Ako drahokamy sa používajú iba menej bežné priehľadné tmavočervené formy almandínu. Pyrope je obzvlášť známy svojou transparentnosťou a častým nedostatkom chýb alebo inklúzií. Ružovočervená až fialová odroda Pyrope je známa ako rodolit a je veľmi dobre zastúpená v obchode s drahokamami.

Spessartit je oranžová až oranžovo-červená forma granátu a v poslednej dobe sa jeho popularita zvýšila, pričom nedávno bolo využitých niekoľko nových ložísk drahokamového materiálu. Grossular, najrôznofarebnejšia forma granátu, má dôležitú drahokamovú odrodu zeleného Tsavoritu, ako aj oranžovo-hnedý hessonit a žltú až žltozelenú formu. Andradit, najlesklejší z granátov, má vzácnu zelenú odrodu Demantoid, žltú odrodu Topazolite a čiernu odrodu Melanit. Uvarovit, najvzácnejší zo známych granátov, sa zriedka nachádza v kryštáloch dostatočne veľkých na to, aby boli fazetované, a je najmenej zastúpený zo všetkých známych granátov.

Granát je veľmi populárny drahokam a je najznámejším tmavočerveným drahokamom. Drahokamy červeného granátu (Almandine a Pyrope) sú veľmi cenovo dostupné a sú zapracované do všetkých typov šperkov, vrátane náhrdelníkov, prsteňov, náramkov a náušníc. Obľúbené a používané v prsteňoch a náramkoch sú aj okrúhle kabošony červeného granátu. Odroda Rhodolit sa stala veľmi dôležitým klenotníckym kameňom a vzácne zelené Tsavorit a Demantoidné granáty vytvárajú nádherné a drahé drahokamy. Granát meniaci farbu vyvolal v poslednom čase záujem a najčastejšie sa používa v prsteňoch. Ako drahokamy sa používajú aj iné formy granátov, ako je oranžový Spessartit, žltý Grossular a čierny melanit.

Filter
Cena