logo template4

Ónyx

Onyx je drahokam, ktorého popis môže mať viacero významov. Jeho najuznávanejšia definícia drahokamov opisuje pevný čierny chalcedón alebo páskovaný alebo vrstvený čiernobiely chalcedón. Termín ónyx sa príležitostne používa na opis akéhokoľvek rytého kameňa s jednofarebným základom alebo môže popisovať akýkoľvek páskovaný drahokam s paralelným pruhovaním. Vo svojej pevnej čiernej forme je Onyx najtradičnejším čiernym drahokamom.
Onyx je staroveký drahokam, ktorý sa už od staroveku používal v šperkoch a ako ozdobný drahokam pre rezbárske práce. Ónyx je tradične jedným z najvýznamnejších rytinových a kamejových drahokamov, kde jeho najbežnejšou formou bol čierny základ s bielou vrchnou vrstvou. Hoci sa dnes stále používa ako malý drahokam, význam a hodnota ónyxu sa v porovnaní s dávnymi časmi zmenšila.

Keď je Onyx pruhovaný čiernobiely, môže byť spoločne klasifikovaný ako Achát a Onyx. Mnohé však vyžadujú, aby Onyx mal pruhy v zhruba rovnobežných líniách, zatiaľ čo iné formy achátu môžu mať vlnité alebo sústredné formy pruhovania. Onyx sa zvyčajne brúsi na kabošony a korálky, kde sa väčšinou používa na náramky, náhrdelníky, náušnice a prstene. Je tiež dôležitým kamejom a hĺbkotlačovým kameňom, vyrezávali sa z neho aj rezbárske práce a malé sošky.

Filter
Cena