logo template4

Borák

Borago officinalis je druh rodu Borago L. z čeľade Boraginaceae pôvodom z oblasti Stredozemného mora. V tejto rastlinnej rodine je viac ako 2 500 druhov. Tekutina, ktorá sa extrahuje z brutnáku lekárskeho, sa nazýva borákový olej. Je to bylinná jednoročná rastlina s chlpatými stonkami a listami. Listy sú striedavé, 3 - 10 cm dlhé. Borák lekársky je zdravá rastlina s modrými kvetmi, ktorá sa komerčne pestuje na extrakciu oleja zo semien. Efektné kvety v tvare hviezdy lákajú včely a hmyz. Niektoré odrody boráku lekárskeho sú: brutnák obyčajný, variegata, alba a borák plazivý. Pôvodom z oblasti Stredomoria je dnes intenzívne kultivovaný v celej Severnej Amerike a Európe. Začiatkom 19. storočia sa mladé kvety používali ako bylina do šalátov a na víno. Chutí podobne ako uhorka a listy, ktoré sú zaliate vodou, sa konzumujú ako osviežujúci nápoj. Borák lekársky bol rozšírený do celého sveta. Rastie primitívne na európskom vidieku. V rímskych a gréckych časoch sa predpokladalo, že eliminuje melanchóliu. Gréci ho umiestňujú do pohárov na víno, aby zvýšili odvahu. Nutričná hodnota: Osemdesiatdeväť gramov porcie surového boráku lekárskeho obsahuje 19 kalórií a 0,62 gramu tuku. V rovnakom množstve sa získa 83 mg vápnika, 2,94 mg železa, 46 mg horčíka, 0,053 mg tiamínu, 0,134 mg riboflavínu, 0,801 mg niacínu a ďalšie. Poskytuje 36,75% železa, 34,67% vitamínu C, 26,71% vitamínu A, 13,52% mangánu, 12,89% medi atď. Borák lekársky je nabitý rôznymi množstvami výživných látok, minerálov a vitamínov, ktoré poskytujú obrovské zdravotné výhody. Posilňuje imunitný systém a zmierňuje zápaly. Rastlina, ako aj olej extrahovaný z rastliny sú rovnako užitočné. Má tiež protizápalové, diuretické, galaktogogové a zvláčňujúce vlastnosti. Zdravie dýchacích ciest. Žuvanie listov boráka lekárskeho pomáha zmierniť bolesť v krku, prechladnutie, bolestivé dutiny a upchatý nos. Zlúčenina v tejto byline pomáha vylúčiť hlien z dýchacích ciest a tiež čistí dutiny. Tiež zvyšuje imunitný systém tým, že zabraňuje vývoju patogénov a baktérií v traktoch. Kožné ochorenia.
Indický borák lekársky sa používa na liečbu rôznych kožných ochorení, ako sú štípance, lupienka a ekzémy. Má protizápalové vlastnosti, ktoré prispievajú k zníženiu opuchu a začervenania odstránením podráždenia a svrbenia. Omega 6. Esenciálny olej, ktorý sa extrahuje z listov boráku obsahuje omega 6 mastné kyseliny, ako je kyselina gama-linolová, ktorá pomáha znižovať artritídu zvýšením regenerácie kĺbov, ktorá je nevyhnutná pre športovcov alebo ľudí s osteoporózou, ktorí majú stres na kosti a kĺby. Vitamín A a C. Listy boráku lekárskeho obsahujú vysoké množstvo kyseliny askorbovej, ktorá prispieva k zlepšeniu imunitného systému. Vitamín A a karotenoidy zlepšujú videnie znížením oxidačného stresu v očiach a tiež zabraňujú makulárnej degenerácii. Predchádzajte rakovine. Výskum ukazuje, že borák lekársky preukázal pozitívne výsledky v liečbe rakoviny prsníka, avšak štúdie stále pokračujú. Antioxidanty a omega-6 gama-linolové kyseliny pomáhajú spomaliť rast rakoviny prsníka. Pôsobí tiež na prostatitídu, ktorá je indikátorom rakoviny prostaty. Zmiernite úzkosť. Minerály a organické zlúčeniny obsiahnuté v boráku lekárskom majú sedatívne vlastnosti. Čaj vyrobený z boráku pomáha znižovať chronický stres alebo úzkosť a podporuje duševný pokoj, relaxáciu a zdravý spánok. Ochorenia obličiek. Borák lekársky má diuretické vlastnosti, ktoré vylučujú toxíny na podporou močenia. Znižuje tiež nadbytočný tuk, soľ a vodu obsiahnutú v tele. Zvyšuje funkciu lymfatického systému a obličiek. Znížte horúčku. Chrípka a prechladnutie sú častými príznakmi horúčky. Borák zvyšuje pot, vylučuje toxíny z tela a tiež urýchľuje proces regenerácie. Zmierňuje črevný syndróm
Tradične sa borák lekársky používal na upokojenie žalúdočných ťažkostí a na zmiernenie črevných syndrómov upokojením zápalu a regulovaním trávenia. Účinným spôsobom, ako získať úžitok z listov boráku, je uvariť ich ako čaj. Znížte artritídu. Borákový olej obsahuje GLA, ktorá pôsobí ako pomocník pri bolestiach spôsobených reumatoidnou artritídou. Je väčšinou efektívny, keď sa používa s protizápalovými liekmi alebo s konvenčnými liekmi proti bolesti. Dôkazy ukazujú, že u niektorých ľudí nastáva zníženie bolesti kĺbov, ich závažnosti a opuchu pri liečbe borákovým olejom šesť týždňov denne.
Filter
Cena