logo template4

Valeriana Lekárska / Valeriana officinalis

Rastlina Valeriana Officialis uprednostňuje rast na vlhkej a bažinatej pôde. V dávnych dobách bol koreň valeriány známy ako všeliek, v stredoveku bol liekom na problémy s očami a mnohé dvere domu korunoval ako ochranná bylina pred čarodejnicami a čertovskými kúzlami. Až oveľa neskôr je valeriána oceňovaná pre svoj upokojujúci účinok. Na náš koreň valeriány lekárskej sa používa sušená, podzemná časť rastliny, koreň valeriány lekárskej, Valerianae officinalis radix. Esenciálne oleje, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia a pôvodu rastliny, sa prejavujú ako účinné zložky, pričom bornylacetát a bornylisovalerianát sú hlavnými zložkami zodpovednými za valeriánsky zápach, ktorý je taký typický. Valeriana má veľmi vyrovnávacie schopnosti. O valeriáne je známe, že uľahčuje prirodzený spánok alebo zaspávanie. Valeriána sa používa aj na posilnenie prirodzených nervových funkcií. Zložka valeriány zmierňujúca úzkosť tiež pomáha pri úzkostných snoch, testovaní úzkosti alebo trémy, pri traume alebo šoku.

Korene valeriány boli od pradávna veľmi obľúbené ako sedatívum. Metódami vedeckého experimentu sa zistilo, že valeriána lekárska potláča dráždivosť centrálneho nervového systému, oslabuje vyvolanú zúrivosť zvierat, znižuje kŕče, zvyšuje účinok liekov na spanie. Valeriána lekárska oslabuje kŕče orgánov hladkého svalstva, upravuje činnosť srdca.

Vďaka týmto vlastnostiam sa valeriána používa ako sedatívum pri neurózach, pri zvýšenej dráždivosti nervovej sústavy, pri Basedovej chorobe (ako pomôcka), pri klimakterických nervových poruchách, hystérii, pri , migréna, srdcová neuróza so zrýchleným tepom, extrasystoly atď. Používa sa tiež v počiatočných štádiách hypertenznej choroby, kŕčov gastrointestinálneho traktu, žlčových ciest atď. nespavosť

Filter
Cena