logo template4

Angelika

Dvojročná liečivá angelika, pochádza z miernych šírok severnej pologule. Olej obsiahnutý v koreňoch a semenách rastlín sa spracováva na bylinné likéry a horkú pálenku najmä kvôli svojim silným tráviacim vlastnostiam. Vďaka tejto zvláštnosti je nápomocná pri všetkých ťažkostiach, ako sú plynatosť, kŕče žalúdka a čriev a pocit plnosti. Užívané ako čaj alebo tinktúra, môžete využiť jej liečivé sily pre seba. Názov angelica je odvodený od legendy o anjelovi. Angeliku poslal ako liečivú rastlinu na zem, kde ju naliehavo potreboval. Našiel ju muž a použil ju ako liek na mor.
Špeciálne prísady éterické oleje, horké látky, kyselina chlorogénová, kumaríny, kyselina fumarová, triesloviny, živica, pektín
Vlastnosti antimikrobiálne, relaxačné, karminatívne, stimulujúce žalúdočnú šťavu
Pomáha pri strate chuti do jedla, plynatosti, črevných kŕčoch, nachladnutí, žalúdočných kŕčoch, nadúvaní. Angelika sa používa ako vo výžive, tak aj ako liečivá rastlina. Zvlášť jej tráviace vlastnosti je možné využiť rôznymi spôsobmi.

Olej zo semien a koreňov angeliky sa pre svoje tráviace vlastnosti pridáva do bylinných likérov a horkej pálenky ako Boonekamp, ​​Bénédictine a Chartreuse. Vyrábajú sa z neho aj cukríky vo forme kandizovaných stoniek. Všetky časti rastliny sú jedlé. Chutí aromaticky, hrubo až sladko, podobne ako mrkva. Mladé listy, stonky a výhonky môžete zberať od marca a používať ich do polievok, šalátov a zeleninových jedál. Od júna jedzte neotvorené púčiky angeliky buď surové, alebo ich použite sparené alebo vyprážané. Rovnako ako zeleninu môžete pripraviť jej korene, ktoré sú pripravené na zber v období od septembra do jari. Aj semená, ktoré dozrievajú na konci jesene, sú vhodné na liečivý čaj, alebo ako mäsové korenie.

Liečivé vlastnosti pravej angeliky sa sústreďujú na tráviaci trakt. Posilňuje imunitný systém, a preto sa dá použiť aj pri prechladnutí. Na liečebné účely sa korene berú ako čaj alebo vo forme tinktúry.  Tinktúra z koreňa je účinná pri strate chuti do jedla, žalúdočných a črevných kŕčoch, nadúvaní a plynatosti. Angelika čaj je alternatívou k tinktúre, pretože môže tiež poskytnúť úľavu od uvedených symptómov. Na čaj uvarte lyžičku byliny so 150 ml vriacej vody. Celé sa to nechá 10 minút lúhovať, scedí sa a pije sa pol hodinu pred jedlom.

Angelika (Archangelika lekárska): vlastnosti, účinky a výhody

Filter
Cena