logo template4

Koralit / koral

Na rozdiel od väčšiny iných drahých kameňov, ktoré sú minerálneho pôvodu, je koral organický, tvorený živými organizmami. Tvorí sa z rozvetvených, parohovitých štruktúr vytvorených z koralových polypov v tropických a subtropických oceánskych vodách. Keď koralové polypy odumrú, vytvrdená kostra zostane a tento materiál sa používa ako drahokam. Väčšina koralov je biela, ale príroda dokáže vytvoriť koraly v niekoľkých ďalších farbách, vrátane populárnych oranžových až červených foriem. Tento červený koral, alebo vzácny koral, ako je často známy, je najpoužívanejšou formou drahokamu koralov. Farba známa ako koral je v skutočnosti odvodená od typickej ružovo-oranžovej farby mnohých červených koralových drahokamov.
Koral je prastarý drahokam a používa sa už tisíce rokov. Okrem krásnych plných farieb môže mať aj farebné zóny alebo špirály, pričom najčastejšie prevláda biela, ružová, oranžová a červená. Koral je prirodzene matný; je potrebné leštenie, aby sa získal jeho sklenený lesk. Koralové drahokamy môžu byť pevné alebo porézne v závislosti od formácie polypov. Napriek pekným farbám koral je veľmi jemný a krehký a nie je odolným drahokamom. Je náchylný na poškriabanie aj odštiepenie. V dôsledku zákonov na ochranu životného prostredia na celom svete výroba koralov pre obchod s drahými kameňmi klesá. Koral sa používa ako kabošony a korálky. Je tiež vyrezávaný do malých rezbárskych diel, ako sú kvety na špendlíky a brošne. Malé vetvičky koralov sú niekedy zapletené do ostnatých, visiacich náhrdelníkov.
Kostra koralu sa skladá z aragonitu, kryštalickej formy uhličitanu vápenatého. Kostra každého jednotlivého koralového polypu sa nazýva koralit a porézna kostra, ktorá spája polypové korality v kolónii, sa nazýva coenosteum. Každý polyp sedí v kalichu alebo vnútornej miske každého koralitu. Koralit je vápenatý exoskelet jednotlivca a koral je exoskelet celej kolónie.

Filter
Cena