logo template4

Prvosienka

Prvosienka je bohatá na vitamín C, betakarotén, draslík, vápnik a sodík. Má spazmolytický, zmäkčujúci, skvapalňujúci účinok bronchiálneho sekrétu, sekretolytický, diaforetický, upokojujúci, sedatívny, hojivý, potný. Odporúča sa pri bronchitíde, zápale pľúc, astme, kašli, chrípke, gastrointestinálnej dysfunkcii, bolestiach hlavy, migréne, neuralgii, nervových poruchách, nespavosti, srdcových ochoreniach, bojuje proti srdcovej neuróze, zabraňuje tvorbe močových kameňov.

Prvosienka (lat. Primula veris) je trváca bylinná rastlina, rastie v krovinách, lesoch a na lúkach vo všetkých podhorských a horských oblastiach krajiny. Korene prvosienky vďaka bohatému obsahu saponínov pôsobia expektoračne. Spôsobujú skvapalnenie bronchiálnych sekrétov a uľahčujú ich vylučovanie. Majú určitý diaforetický a diuretický účinok. Zvyšujú sekréciu žalúdka. Majú upokojujúci účinok na nervový systém.

Najpoužívanejšia je prvosienka pri kataroch horných dýchacích ciest, bronchitíde, bronchiálnej astme, chrípke. Protizápalový účinok rastliny si vyžaduje použitie pri zápalových ochoreniach močových ciest, sťaženom močení, dne a pod. Pre vysoký obsah vitamínu C a provitamínu A sa listy prvosienky používajú v mnohých krajinách ako jarný šalát proti únave ako tonikum, pri bolestiach hlavy, skorbutu (nedostatok vitamínu C), zníženej hladine vitamínu A atď. Kvety prvosienky sa v ľudovom liečiteľstve používajú pri nervovej slabosti, nespavosti, bolestiach hlavy.

Filter
Cena