logo template4

Chmeľ

Chmeľ - Humulus lupulus je trvalá bylinná rastlina, ktorá rastie v plodinách alebo v spontánnej flóre, na lúkach, lúkach, na plotoch, vedľa tečúcej vody, z nížin na hory. Kvitne v júni až septembri. Plod je šedý, vajčitý achén, usporiadaný v kužele. V dermato-kozmetike sa z chmeľu používajú samičie kvety zvané strobuli (Strobuli lupuli), zelenožltej farby, s charakteristickou vôňou a horkou chuťou. Chmeľové šištičky majú antibakteriálne, seboregulačné a proti akné pôsobiace účinky, regulujú metabolizmus pokožky ovplyvnené hormonálnymi zmenami. Používa sa vo forme infúzie, extraktu, odvarov na ošetrenie malých rán, na ošetrenie mastnej a akné citlivej pokožky alebo na stimuláciu rastu vlasov.

Účinok a aplikácia: Chmeľové šištičky majú upokojujúci, bolesť tlmiaci a antispastický účinok. Sú zahrnuté v zložení rôznych čajov a liekov s upokojujúcim účinkom. Majú tiež močopudné a protizápalové účinky, povzbudzujú chuť do jedla a zlepšujú trávenie. Ukázalo sa, že extrakty z chmeľových šištičiek majú estrogénny účinok (podobne ako ovariálne estrogénové hormóny).

Chmeľ sa používa na nervové vzrušenie, nespavosť, sexuálne vzrušenie, klimakterické nervové ťažkosti a iné podobné nervové napätie. Ako spazmolytikum, močopudný a protizápalový prostriedok sa šištice z chmeľu používajú aj pri zápaloch žlčníka a žlčových ciest a na zvýšenie chuti do jedla.

Zvonka sa chmeľové šištičky prikladajú vo forme obkladov na kožné rany, reumatické a dnové bolesti. Používajú sa aj na skoré vypadávanie vlasov.

Ako použiť: Zo šišiek sa pripraví nálev zaliatím 1 čajovej lyžičky nadrobno nakrájaných šišiek s 250 ml vriacou vodou (dávka na 1 deň).

Filter
Cena