logo template4

Kapsička pastierska

Pastierska kapsička (lat. Capsela bursa-pastoris) je jednoročná alebo dvojročná bylina rodiny Cruciferous. Kapsička pastierska sa vyskytuje ako burina na trávnatých miestach, pri cestách a budovách, na pasienkoch a lúkach po celej krajine až do nadmorskej výšky 2000 m. Za jej domovinu sa považuje Malá Ázia a východná Európa.

Účinok a aplikácia. Rastlina má hemostatické a tonizujúce účinky na maternicu. Farmakologický účinok kapsičky pastierskej súvisí s obsahom veľkého množstva biologicky aktívnych látok. Bylina pôsobí hemostaticky, za čo vďačí najmä diosmínu a vitamínom C a K. Je možné, že za účinkom kapsičky pastierskej je aj huba Cystopus candidus, ktorý napáda rastlinu vo vlhkom počasí. Krv zastavujúci účinok majú na svedomí aj flavonoidy a tyramín.

Steblá sa aplikujú ako hemostatikum a maternicové tonikum pri krvácaní z maternice kedykoľvek okrem tehotenstva a pred pôrodom. Farmakologická štúdia preukázala slabý tonizujúci účinok na svalstvo maternice a na svalstvo periférnych krvných ciev. Tiež vykazuje účinok znižujúci krvný tlak. 

Kapsička pastierska, ako a kedy ju používať?

Filter
Cena