logo template4

Alfalfa / lucerna - výživový doplnok

Alfalfa, známa tiež ako lucerna alebo Medicago sativa, je rastlina pestovaná ako krmivo pre hospodárske zvieratá už stovky rokov. Dlhodobo bola cenená za vynikajúci obsah vitamínov, minerálov a bielkovín v porovnaní s inými zdrojmi. Alfalfa je súčasťou rodiny strukovín, ale považuje sa aj za bylinu. Zdá sa, že pôvodne pochádza z južnej a strednej Ázie, ale od tej doby sa pestuje po celom svete po stáročia. Okrem toho, že sa používa ako krmivo, má tiež dlhú históriu použitia ako liečivá bylina pre ľudí. Semená alebo sušené listy sa môžu brať ako doplnok alebo sa semená môžu naklíčiť a jesť vo forme klíčkov lucerny. Alfalfa sa zvyčajne konzumuje ľuďmi ako rastlinný doplnok alebo vo forme klíčkov lucerny. Listy alebo semená sa predávajú ako bylinné doplnky a nie ako jedlo, majú vysoký obsah vitamínu K a obsahujú tiež mnoho ďalších živín vrátane vitamínu C, medi, mangánu a folátu. Klíčky Alfalfa obsahujú rovnaké živiny a majú tiež veľmi nízky obsah kalórií. Napríklad 1 šálka (33 gramov) klíčkov lucerny obsahuje iba 8 kalórií. Obsahuje tiež: Vitamín K: 13% RDI, Vitamín C: 5% RDI, Meď: 3% RDI, Mangán: 3% RDI, Folát: 3% RDI, Tiamín: 2% RDI, Riboflavín: 2% RDI, Horčík: 2% RDI, Železo: 2% RDI, Šálka ​​tiež obsahuje 1 gram bielkovín a 1 gram sacharidov, ktoré pochádzajú z vlákniny. Alfalfa má tiež vysoký obsah bioaktívnych rastlinných zlúčenín. Zahŕňajú saponíny, kumaríny, flavonoidy, fytosteroly, fytoestrogény a alkaloidy. 

Starí Arabi a moderní bylinkári považujú lucernu za zakladateľa rodiny, „otca“ (po arabsky alfa al'fa) všetkých liečivých produktov. V semenách rastlín sú cenné výživové hodnoty. Ľudské telo ich môže naplno využiť až vtedy, keď vypučia semená, tzv klíčky. Potom je možné asimilovať nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny, enzýmy, mikro- a makroelementy, ako aj uhľohydráty a bielkoviny v nich obsiahnuté. ALFALFA sú mimoriadne bohatým zdrojom kyseliny listovej a fytoestrogénov, ktorých konzumácia sa odporúča ženám plánujúcim tehotenstvo, tehotenstvo a šestonedelie a dojčiacim ženám. Ľahko stráviteľná forma vápniku, železa a draslíka v klíčkoch lucerny sa odporúča najmä deťom v období intenzívneho rastu, keď ich kosti a zuby vykazujú výrazný dopyt po týchto mineráloch.

Liečivé vlastnosti:

pomáha bojovať proti prejavom menopauzy, zvlášť sa odporúča ženám počas tehotenstva a dojčenia,
predchádza osteoporóze, rakovine a srdcovým chorobám,
pomáha pri ochoreniach tráviaceho systému a obličiek,
zabraňuje špecifickým typom rakoviny (rakovina pankreasu, rakovina hrubého čreva, leukémia),
posilňuje svaly, kosti a zuby,
prináša úľavu pri príznakoch súvisiacich s reumatizmom a artritídou,
podporuje imunitný systém,
zlepšuje pamäť,
dobré prírodné preháňadlo, diuretikum a látka znižujúca horúčku,
zabraňuje tvorbe strumy (zväčšenie štítnej žľazy),
podporuje vstrebávanie a asimiláciu sacharidov, bielkovín, vápnika, železa a ďalších stopových prvkov (odporúča sa pre ľudí, ktorí neznášajú železné prípravky a pre vegetariánov).
pomáha znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zlepšuje chuť do jedla.

Filter
Cena