logo template4

Zádušník brečtanovitý

Zádušník je úžasný liek, pokiaľ ide o dlhodobé choroby. Pomáha pri zle sa hojacich hnisavých ranách a tiež hnisavej bronchitíde, chorobách močových ciest alebo nádche. Zádušník je obľúbený všade tam, kde prúdi hnis a hlien. Zádušník ale dokáže nielen liečiť, ale je to aj vynikajúca aromatická bylina, ktorú je možné v kuchyni využiť na mnoho spôsobov. Vo všetkých aplikáciách sa používajú listy, výhonky a, ak sú k dispozícii, kvety.

Rovnako ako mnohé z našich kulinárskych byliniek (mäta pieporná, tymian, rozmarín, slaná a ďalšie) patrí aj zádušník do rodiny mäty. Vonia a chutí aromaticky a nazýva sa aj „divoká petržlenová vňať“. Zádušník môže byť použitý rovnako rozmanito ako petržlen. So zádušníkom sa dá vykúzliť veľa chutných jedál, pretože jeho aróma sa hodí aj k sladkým jedlám: Zmrzlina, čokoládové vločky, limonáda je len niekoľko vynikajúcich pokušení, ktoré môžete pripraviť z listov zádušníka. Kvety sú jemnou ozdobou smoothies alebo dezertov.

Liečivé využitie
Na vnútorné použitie sa uvarí čaj, pripraví sa tinktúra, vylisuje sa šťava alebo sa bylinka varí v mlieku. Zádušník obsahuje veľa esenciálnych olejov, a preto sa bylina predtým varila v mlieku. Oleje sú viazané na obsah tuku v mlieku a nerozpúšťajú sa tak ľahko. Tučné mlieko je obzvlášť vhodné na prípravu v mlieku. Dve polievkové lyžice bylinky priveďte k varu s 500 ml mlieka a nechajte 15 minút lúhovať, sceďte a teplé vypite. Mlieko pripravené z liečivých látok rozpustných v tukoch je vhodné aj ako tonikum.

Na čaj zo zádušníka sa dve polievkové lyžice bylinky zalejú 500 ml vriacej vody a prikryjú sa 10 minút. Pite dve šálky denne, ak máte nádchu, problémy s močovým mechúrom alebo obličkami a hlien v pľúcach. Čaj je tiež chutný a môže zmierniť bolesť. Čaj je možné použiť aj na umývanie rán. Ako výplach úst pomáha pri bolestiach zubov a hnisavom zápale ďasien. Ako korenistá bylinka je zádušník obohatením každej kuchyne. Ako liečivá bylina pomáha pri hnisavých ranách, zápaloch priedušiek, poruchách močenia a nádche.

Filter
Cena