logo template4

Sušienky s medom a sezamom

Sušienky s medom a sezamom

Sezamové semienka, aj keď sú malé, prinášajú množstvo výhod pre naše zdravie, pretože sú zdrojom dôležitých fytonutrientov, ako sú omega-6 esenciálne tuky, antioxidanty, ako sú fenolické flavonoidy, vitamíny (A, B, C, E), minerály (železo, vápnik, horčík, zinok, selén a meď) a vlákninu s priaznivými vlastnosťami pre zdravie.
»Pomáhajú posilňovať a čistiť celé telo
»Stimulujú trávenie
»Pomáhajú k zdravým zubom
»Odporúčajú sa pri ateroskleróze
»Chránia pred žiarením
»Zabraňujú rakovine
»Stimulujú zdravie kostí
»Pomáhajú posilňovať a čistiť celé telo
Med obsahuje minerály, vitamíny, peľ a bielkoviny (prítomné vitamíny sú tiamín, niacín, riboflavín, kyselina pantoténová) a niektoré aminokyseliny, minerály vrátane vápnika, medi, železa, horčíka, fosforu, draslíka a zinku.
»Znižuje tvorbu vredov a iné gastrointestinálne problémy (pomáha regulovať trávenie) - na tento účel sa používa najmä med v kombinácii s propolisom
»Má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti
»Zvyšuje športový výkon
»Zmierňuje kašeľ a podráždenie hrdla (najmä v noci, prispieva k efektívnemu odpočinku detí, pretože stimuluje sekréciu slín, ktorá pôsobí ako prirodzený expektorans)
»Je užitočný pri liečbe chronickej bronchitídy
»Užitočné pri liečbe nespavosti (lipový med)
»Reguluje hladinu glukózy v krvi
»Hojí rany a popáleniny vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam
»Niektoré odrody obsahujú veľké množstvo probiotík (6 druhov laktobacilov a 4 druhy bifidobaktérií)

Recept na sušienky s medom a sezamom:

Zložky
• 60g medu
• 100g sezamových semienok
• 200g celozrnnej múky
• pol lyžičky suchého droždia
• vanilkový cukor
• 1 polievková lyžica pomarančovej kôry
• 1 lyžica citrónovej kôry
• 2 lyžice extra panenského olivového oleja
Spôsob prípravy:
Sezamové semienka opečte na malej nepriľnavej panvici na sporáku na strednom ohni za stáleho miešania. Otočte ich na tanier a nechajte vychladnúť. Potom zmiešajte s ostatnými ingredienciami a postupne podľa potreby pridávajte teplú vodu (150-200 ml), aby ste získali mäkké, ale konzistentné cesto, ktoré sa dá miesiť rukami. Rýchlo miesime, kým nezískame homogénne cesto, potom vytvarujeme valec s priemerom asi 4 cm. Cesto nožom s dlhou a ostrou čepeľou nakrájame na kolieska hrubé asi pol centimetra a postupne ich vyložíme na plech pokrytý povoskovaným papierom na pečenie. Sušienky pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov 12-15 minút, kým nezhnednú a nie sú chrumkavé. Uvedené množstvá sú na 8 porcií.

Doporučujeme zakúpiť spolu s tovarom