logo template4

MOMORDICA BALSAMINA sušené krúžky 100 / 500 g

vyberte veľkosť:
100 g 8.900
500 g 39.900
Záručná doba:: uvedená na obale
Kód: vds 444678487
Dostupnosť: na sklade
7.42 bez DPH
8.90 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

MOMORDICA BALSAMINA sušené krúžky

Momordica, známa tiež ako horká uhorka, horký melón, balzamová hruška alebo horká jarná uhorka, patrí do rodiny tekvice a v ázijských krajinách je obzvlášť obľúbená ako liečivá potravina. Rastúce oblasti tejto tropickej rastliny siahajú od Afriky a Ázie po Južnú Afriku a Karibik. Tu sa pestujú vo výškach až 500 metrov. Vďaka svojim špeciálnym prísadám sú prakticky imúnne voči chorobám alebo škodcom akéhokoľvek druhu.

V krajinách, v ktorých sa pestujú, je balzamiková uhorka často ponúkaná na predaj na trhoch a je tiež veľmi obľúbená ako nezrelé ovocie, najmä v Ázii. Pri jeho príprave sa najskôr odstránia semená a dužina a ovocie sa potom nakrája na tenké plátky. Potom sa plátky momordiky potierajú soľou, aby sa obmedzili ich horké látky. V Indii je obzvlášť obľúbená ako predjedlo, pretože sa považuje za predjedlo.

Okrem toho sa ich plody, listy, ako aj semená a olej z nich získavaný používajú v tradičnej medicíne. Pretože obsahujú mastný olej, momordin, momordicin, inzulínové peptidy a charantín, sú bohaté na vitamíny A, B1, B2, C a tiež železo, vápnik, fosfor, meď a draslík.

Zo sušenej momrdiky je možné pripraviť upokojujúci čaj. Pravidelné pitie čaju stimuluje metabolizmus, čím dochádza k detoxikácii a odkysleniu organizmu. Preto je ázijská momordika tiež bylinným prostriedkom na akné alebo pomocníkom pri chudnutí. Údajne pomáha aj pri miernej nespavosti. Ajurvéda sa pri cukrovke vždy spoliehala na momordiku.

Odporúčanie na prípravu 
V prípade čaju zalejte 1 čajovú lyžičku momordiky na šálku horúcou vodou a nechajte lúhovať 10 minút. Potom sceďte a pite horúce. Pite približne 1 liter čaju Momordica po celý deň.