€ / EUR

Vyberte menu

$ / USD

£ / GBP

Kč / CZK

€ / EUR

logo template4

Styrax Honduras balzam 30ml

Záručná doba:: 24 mesiacov
Kód: vds 13064
Dostupnosť: na sklade
13.25 bez DPH
15.90 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Styrax Honduras balzam 30ml

Vzácny balzam pochádzajúci zo Strednej Ameriky, ktorý sa získava zo stromu Liquidambar. Balzam Styrax je viskózny, nepriehľadný a s príjemnou vôňou vďaka kyseline škoricovej a vanilke.
Styrax je žiadaný v mnohých stredovekých a starovekých receptoch. Táto živica je polotekutá viskózna látka z americkej odrody styrax, Liquidambar styraciflua.
Zber miazgy a príprava balzamu zahŕňajú pomerne namáhavé úlohy, ktoré trvajú od mája do novembra a pozostávajú z niekoľkých samostatných fáz. Hustá šťava sa získava v období jún – september postupným odlupovaním ¼ celkového kmeňa pozdĺžne. Pri poranení kmeňa vystupuje miazga, ktorú možno stimulovať poklepaním na kmeň. Šťava sa zoškrabáva z poranených kmeňov stromov. To sa vloží do vriacej vody, aby zmäklo, a potom sa vytlačí. Styrax sa potom zriedi ¼ vody, čím sa zachová mäkkosť a aróma. Destiláciou vodnou parou sa získa svetložltý olej, ktorý možno použiť na lekárske účely.
 
Zriedený s vhodným nosným olejom sa zvonka používa v tradičnej medicíne na odreniny, úzkosť, bronchitídu, katary, kašeľ, rezné rany, lišaj, svrab, stresové stavy a rany.
Styraxový rezinoid sa často používa v základnej nôte orientálnych vôní alebo v kožených akordoch. Často sa používa aj v spojení s opulentnými kvetmi, ako je jazmín alebo tuberóza v ženských florientáloch.
V parfumérii sa používajú dva druhy styraxu: ázijský styrax alebo Liquidambar orientalis a americký styrax alebo Liquidambar styraciflua, ktorý ponúkame. Tento monumentálny strom prirodzene rastie v hustých tropických lesoch v pohorí Olancho v Hondurase. Vyskytuje sa aj v Guatemale, Mexiku a Salvádore.
V starovekom Egypte - 3 000 p.n.l. – Zdá sa, že Egypťania používali styraxovú živicu na balzamovanie tiel. Stopy styraxu sa našli aj v hrobkách Inkov zo 14. a 15. storočia, a to v dôsledku prítomnosti kyseliny škoricovej a styrénu, charakteristických molekúl živice. Styrax bol svojho času široko používaný v Amerike na liečbu pľúcnych infekcií a rán. Do Európy ho priniesol Cortés v 15. storočí a vo veľkom sa dovážal pre jeho vôňu a liečivé vlastnosti.
 
Silne uvoľňujúce a uvoľňujúce emocionálne kŕče, kadidlo Styrax dokáže zázraky, keď v situácii dominuje agresivita. Balzamická, jemná sladkosť v dochuti šíri pokoj. Nálada otvorenosti fúka okolo srdca a ponúka všetky možnosti na realizáciu prianí.
 
Riedka živica sa dá dobre vydymovať spolu so santalovým drevom. Odporúčame živicu Styrax nakvapkať na nosný materiál (drevo a pod.) alebo namočiť nosný materiál do živice a nechať odkvapkať.
Vzhľadom na to, že živica má veľmi intenzívnu vôňu, na kadidlo stačí veľmi málo. Styraxový balzam (Liquidambar styraciflua) je zriedka dostupný v tekutej forme. Známejšie sú malé čierne kúsky dreveného uhlia, ktoré sú nasiaknuté styraxom. Bohužiaľ, to druhé často vedie k falšovaniu. Styraxový balzam bol už v staroveku cenený ako obľúbené kadidlo a dodnes sa používa v kostolných vonných tyčinkách.
 
Vôňa: prísna, aromatická, orientálna
 
Účinky kadidla: magické, liečivé pre dušu, ochranné, budovanie silnej energie, strachy, vyčerpanie, vízie, liečebný obrad, šamanizmus
 
Odporúčanie: Kadidlové zmesi (budovanie energie, liečenie)
 
Textúra: viskózna
 
Pôvod: Honduras