logo template4

Asafoetida (asant, čertovo lajno), čistá živica 20 g

Záručná doba:: 24 mesiacov
Kód: vds 13057
Dostupnosť: na sklade
6.49 bez DPH
7.79 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Asafoetida (asant, čertovo lajno), čistá živica 20 g

Asafoetida, gumová živica cenená ako korenie v Indii a Iráne, sa získava z rastliny ferula asafetida. Latinský názov ferula znamená „nosič“ alebo „vozidlo“. Asa je latinizovaná forma farsi asa „živica“ a latinské foetidus znamená „voňavý, páchnuci“. V starovekom Ríme sa asafoetida skladovala v nádobách spolu s píniovými orieškami, ktoré sa samotné používali na dochucovanie jemných jedál. Ďalšou metódou je rozpustenie asafoetidy v horúcom oleji a pridávanie oleja po kvapkách do jedla. 
Aróma Asafoetida je mimoriadne štipľavá a silná, asafoetida má oveľa komplexnejší a bohatší profil vôní. V parfumoch, kadidle, medicíne a mágii je potrebné len veľmi malé množstvo.
„Ferula asafoetida je živica z oleomaru získaná z podzemku a koreňa rastliny. Toto korenie sa používa ako prostriedok na podporu trávenia, v potravinách ako korenie a v náleve. V modernom bylinkárstve sa používa pri liečbe hystérie, niektorých nervových stavov, bronchitídy, astmy a čierneho kašľa. Kedysi sa používala pri liečbe detskej pneumónie a koliky. Živica je antispazmodická, karminačná, expektorans, laxatíva a sedatívum. Prchavý olej v ďasnách sa vylučuje pľúcami, čo z neho robí vynikajúcu liečbu astmy. Zápach asafoetidy sa prenáša do dychu, sekrétov, plynatosti a žalúdočných eruktácií. Asafoetida sa tiež používala ako sedatívum. Tiež riedi krv a znižuje krvný tlak. Je široko používaná v Indii v potravinách a v indických systémoch medicíny, ako je ajurvéda. Asafoetida bola medzi domácimi liekmi, najmä v systéme Unani, od najstarších čias veľmi vážená.
 
V tradíciách ľudovej mágie je Asafoetida považovaná za silnú ochrannú a zaháňajúcu bylinu často používanú v magických vonných zmesiach a ochranných amuletoch. Má horúcu povahu a z astrologického hľadiska jej vládne Mars/Pluto/Škorpión.
 
V niektorých kultúrach sa považuje za afrodiziakum a používa sa na zvýšenie libida.
Asant sa získava zoškrabaním rovnomennej rastliny a následným vysušením mliečnej šťavy. Asafoetida rastie divoko od východného Stredomoria až po Strednú Áziu a už tisíce rokov sa používa predovšetkým ako korenie. Kým v Európe sa používala v staroveku a stredoveku, v Indii si asafoetida zachovala svoje miesto ako korenie. V Indii sa asafoetida používa na korenie napríklad strukovín, pretože korenie má okrem chuťovej zložky aj tráviaci účinok. 
Asafoetida sa veľmi dobre hodí aj k pečenému alebo grilovanému mäsu. V poslednom čase sa ako vhodný prostriedok na odpudzovanie kún.