logo template4

Chmeľové šištice 50 / 500 / 1000 g

vyberte veľkosť:
50 g 4.490
500 g 31.900
1000 g 51.900
Záručná doba:: uvedená na obale
Kód: vds 580
Dostupnosť: na sklade
3.74 bez DPH
4.49 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Chmeľové šištice

Šištice chmeľu - Humulus lupulus 
Po pár pohároch piva sa na starosti a neduhy často zabúda. Tento upokojujúci účinok je pravdepodobne čiastočne spôsobený chmeľom, zložkou piva, ktorá je zodpovedná za koláčovú chuť. Relaxačný účinok popínavých rastlín sa využíva aj v medicíne. Ako tradičný bylinný liek sa používajú iba malé proporcie, presnejšie ženské kvetenstvo chmeľu (tzv. Chmeľové šištičky).

Používajú sa hlavne ako prášky na spanie a sedatíva. Chmeľ sa často kombinuje s inými liečivými rastlinami, napríklad s kozlíkom lekárskym. Chmeľové šištičky majú údajne tiež antibakteriálny účinok. Okrem špeciálnych horkých látok, ktoré ničia baktérie, obsahuje chmeľ aj fytohormóny. Pretože sú podobné estrogénu, je možné chmeľ použiť proti menopauzálnym príznakom, a tak kompenzovať ubúdajúci estrogén v tejto fáze. Tieto látky podobné estrogénu môžu zmierniť gynekologické problémy. 

zložky
Beta sitosterol
Kampesterol
Chalkóny (xantohumol)
Eugenol
Farnesol
Flavonoidy
Triesloviny (kyselina trieslová)
Živice
Horké látky (humulon, lupulon, lupulin)
Kyselina izovalerová
Metylbutenol
Polysacharidy
Stigmasterol
esenciálne oleje

čaj
1 čajovú lyžičku chmeľu zalejte 150 ml litra vriacej vody, všetko nechajte 15 minút stáť a preceďte. Pite ho 1 hodinu pred spaním, aby ste sa zbavili nespavosti.

kloktadlo
Za hrsť chmeľu dajte do 1 litra studenej vody a celé to pomaly povarte. Necháme 15 minút lúhovať a precedíme. Kloktajte vychladnutou tekutinou.

Plná vaňa
Pridajte 20 g chmeľu do asi 1 litra vody. Varte ju, nechajte 10 minút lúhovať, preceďte a potom zmiešajte s vodou na kúpanie.

dávkovanie
Smerná hodnota pre dennú dávku je 0,5 g byliny alebo 1 - 2 ml tinktúry.

Riziká a vedľajšie účinky
Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky chmeľu. Mali by ste sa ich zdržať počas tehotenstva, dojčenia a pri precitlivenosti na chmeľ. To isté platí pre deti do 12 rokov. Chmeľ môže spôsobiť alergie.