logo template4

Žen šen

Ženšen označuje jedenásť rôznych odrôd krátkej, pomaly rastúcej rastliny s mäsitými koreňmi. O ženšene sa verí, že obnovuje a zlepšuje blaho. Je to jeden z najpopulárnejších bylinných liekov. Byliny sa skladajú zo svetlého koreňa, pomerne dlhého stonku a zelených listov oválneho tvaru. Predpokladá sa, že americký ženšen (Panax quinquefolius, L.) a ázijský ženšen (P. Ginseng) zvyšujú energiu, znižujú hladinu cukru v krvi a cholesterolu, znižujú stres, podporujú relaxáciu, liečia cukrovku a riadia sexuálnu dysfunkciu u mužov. Ženšen sa tradične používa na podporu rôznych zdravotných stavov. Tvrdí sa, že ginsenozidy, chemické zložky nájdené v ženšene, sú zodpovedné za klinický účinok byliny. Vedci naznačujú, že so ženšenom súvisia nasledujúce zdravotné prínosy:
Zvýšená energia. Ženšen môže pomôcť stimulovať fyzickú a duševnú aktivitu u ľudí, ktorí sa cítia slabí a unavení. Jedna štúdia odhalila, že ženšen vykázal dobré výsledky pri pomáhaní pacientom s rakovinou pri únave.
Ženšen môže zlepšiť myslenie a poznanie. Výskum uverejnený v The Cochrane Library preskúmal správnosť tohto tvrdenia. Štúdia hovorí, že sa zdá, že ženšen vykazuje prínosy pre poznanie, správanie a kvalitu života.
Protizápalové účinky.  Ginsenosidy môžu mať protizápalové účinky podľa experimentálnych výsledkov v Journal of Transal Medicine. Ženšen sa často používa na zmiernenie zápalu. Vedci naznačujú, že ginsenosidy môžu byť zodpovedné za zameranie ciest imunitného systému, ktoré by mohli zmierniť zápal.
Liečba erektilnej dysfunkcie. Muži môžu užívať ženšen na liečbu erektilnej dysfunkcie. V kórejskej štúdii z roku 2002 sa zistilo, že 60 percent mužov, ktorí si ženšen vzali, zaznamenalo zlepšenie ich príznakov. Výskum publikovaný v British Journal of Clinical Pharmacology tiež tvrdil, že poskytuje „dôkaz o účinnosti červeného ženšenu pri liečbe erektilnej dysfunkcie.“
Prevencia chrípky. Výskum účinkov ženšenu naznačuje možnú súvislosť medzi ženšenom a liečením a prevenciou chrípkového a respiračného syncyciálneho vírusu (RSV). Zistenia naznačujú, že extrakt červeného ženšenu by mohol zlepšiť prežitie pľúcnych epitelových buniek infikovaných vírusom chrípky. 
Zníženie hladiny cukru v krvi. Niekoľko štúdií naznačuje, že ženšen môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a liečiť cukrovku. Ginsenosidy môžu ovplyvňovať tvorbu inzulínu v pankrease a môžu zvyšovať inzulínovú rezistenciu pomocou iných mechanizmov.
Triediť podľa: Názvu | Ceny | Odporúčania

Pozri.sk - vyhľadávačPricemania.sk – Porovnanie cien