logo template4

Nechtík sušené kvety 100 g

vyberte veľkosť:
100 g kalich BIO 8.900
500 g kalich BIO 37.900
100 g bez kalicha, len okvetie 9.900
500 g bez kalicha, len okvetie 39.900
100 g rezané kalich, kvety 6.900
500 g rezané kalich, kvety 28.900
Záručná doba:: uvedená na obale
Kód: vds 5034, SKU7275
Dostupnosť: na sklade
5.75 bez DPH
6.90 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Sušené kvety nechtíka 


Nechtík je dobre známa liečivá bylina a povznášajúca okrasná záhradná rastlina, ktorá sa po stáročia používa terapeuticky, obradne a ako farbivo a potravina. Jasne oranžový alebo žltý kvet, ktorý sa najčastejšie používa na lokálne použitie ako čaj alebo infúzny olej na rany a traumy, obsahuje mnoho dôležitých zložiek a je možné ho vnútorne užívať na rôzne ochorenia. Má početné nefrálne účinky: antispasmodické, adstringentné, cholagogue, diaforické a lymfatické.

V stredovekej Európe bol nechtík rozšírený a známy ako „šafrán chudobných“, pretože sa ním prifarbovali a dochucovali rôzne jedlá, najmä polievky. Nepoužíval sa len na farbenie jedla, ale aj ako farba na vlasy či na to, aby maslo vyzeralo žltšie.

Nechtík, ktorý pestuje Hildegarda z Bingenu, je oporou v rôznych európskych historických bylinných textoch.

Kvety nechtíka lekárskeho majú hojenie rán, antimikrobiálne, antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
Oblasti použitia: Vnútorné lokálne použitie: Zápalové zmeny na slizniciach úst a hrdla. Vonkajšie použitie: Na ošetrenie rán, vrátane tých so zlými hojivými tendenciami, a vredov predkolenia.
Upozornenie: Ak príznaky mierneho zápalu slizníc v ústach a hrdle trvajú dlhšie ako 1 týždeň, opakujú sa alebo ak sa objavia nejasné príznaky, treba sa poradiť s lekárom. Ak sú okraje rany výrazne červené alebo ak sú rany veľké alebo infikované hnisavosťou, mali by ste sa poradiť s lekárom.
Mnohé liečivé rastliny vďačia za svoju účinnosť éterickým olejom. Inak tomu nie je ani v prípade nechtíka. V jeho prípade majú tieto – silne voňavé – zložky zanedbateľný medicínsky význam. Ich sila spočíva v žiarivo žltých kvetoch druhov Calendula officinalis a Calendula arvensis. Zbierajú sa v plnom kvete a sušia sa, aby sa dali použiť vnútorne aj zvonka. Liečivé účinky nechtíka boli známe už v stredoveku. Vo vtedajšom kláštornom lekárstve sa s každým zápalom bojovalo masťou z nechtíkových kvetov a bravčovou masťou. Protizápalové a hojivé účinky nechtíka, ktorý bol v roku 2009 vyhlásený za „Liečivú rastlinu roka“, boli vedecky potvrdené už niekoľkokrát. Dokáže pomôcť pri zápaloch kože a slizníc ako aj pri menších uhryznutiach, pomliaždeninách a popáleninách. Okrem toho jedlé kvety zdobia aj šaláty a urobia z každého jedla jedinečný zážitok. 

Čaj z nechtíkových kvetov
2 lyžičky kvetov nechtíka zalejte 150 ml vriacej horúcej vody. Potom nechajte čaj prikrytý 10 minút lúhovať a potom kvety sceďte.

Vnútorné použitie: Nechtíkový čaj vraj posilňuje tráviace orgány ako pečeň či žlč a dokáže zmierniť akútnu nevoľnosť. Okrem toho má vraj mierne laxatívny účinok a pomáha pri žalúdočných vredoch. Bolesti hlavy, ťažkosti so zaspávaním či závraty sa dajú ľahko zapiť aj nechtíkovým čajom. Jeho spazmolytický účinok sa považuje za užitočný aj pri menštruačných problémoch.
Vonkajšie použitie: Čaj je možné použiť na čistenie rán. Za týmto účelom namočte handričku do studeného čaju a niekoľkokrát denne ňou vyčistite ranu. Studeným alebo vlažným čajom môžete kloktať aj niekoľkokrát denne, ak máte zápal v oblasti úst alebo hrdla.

Naše sušené kvety nechtíka sú pre svoju oranžovo-žltú farbu aj krásnou dekoráciou, s ktorou môžete doladiť a kreatívne navrhnúť šaláty, zeleninu či polievky. Pri použití kvetov nechtíka bez kalicha do čaju alebo ako tinktúry alebo na výrobu vlastných mastí sa kreativite medze nekladú. Keďže kvety chutia veľmi aromaticky a horko-sladko, v kuchyni ich využijete prakticky na všetky recepty a pri varení a pečení vykúzlite zlatistú farbu a osobitý nádych.

Nechtík a jeho kvety sú obzvlášť dôležité na vonkajšie použitie a sú ideálne napríklad na výrobu výživného a upokojujúceho balzamu na pery.
Ak chcete dodať jedlu zlatožltý lesk pri pečení alebo varení, odporúčame naše mleté ​​kvety nechtíka bez kalicha. Keďže výrazne nemenia arómu jedla, môžete ich použiť ako prírodné farbivo do všetkých dezertov, do ľahkých koláčov alebo do omáčok, polievok a kastrólov a k zelenine.

Oveľa viac než len pekné na pohľad: kvety nechtíka
Vedeli ste, že nechtík lekársky (Calendula officinalis) je spolu s nevädzou jednou z najobľúbenejších prísad do čajových zmesí? Niet sa čomu čudovať, pretože ich chuť je veľmi aromatická. A oranžové listy kvetov nechtíka vyzerajú v čaji úplne nádherne.

Kvety nechtíka sú veľmi obľúbené ako liečivá rastlina. Často sa používajú ako čaj samostatne alebo na zušľachťovanie bylinných čajov. Sú vhodné aj na výrobu nechtíkovej masti, mydla alebo do kúpeľov. Kvety sú veľmi obľúbené aj v kvetinových zmesiach.

Môžete sa v ňom kúpať! Doprajte si z času na čas plný kúpeľ s našimi kvetmi nechtíka lekárskeho. Vaša pokožka si to zamiluje. Najlepšie na to je pripraviť si studený extrakt. Nestojí to veľa námahy: Vezmite dobrých 200 gramov našich sušených kvetov nechtíka a zalejte ich dvoma litrami studenej vody. Celé to nechajte zakryté cez noc. Na druhý deň nalejte výluh z nechtíka, studený alebo mierne ohriaty, cez sitko do vane.

Nechtíky mali rôzne využitie už veľmi dlho. Pre svoje protizápalové a antibakteriálne vlastnosti sa často používajú na masti. 

Náš tip: Na výrobu nechtíkovej masti použite dobrú, čistú bravčovú masť. Na panvici rozohrejeme tuk a pridáme nasekané kvety nechtíka a necháme speniť tukom. Dobre premiešame a odstavíme z ohňa. Zakryte a nechajte zmes stáť jeden deň. Potom ju mierne zohrejte a cez sitko alebo ľanové plátno nalejte do malých skrutkovacích nádobiek.

Masť z nechtíkových kvetov z kokosového oleja
Jemne zohrejte 100 g kokosového oleja a do zmesi pridajte kvety nechtíka. Zmes necháme dusiť asi 10 minút a potom necháme tri dni odležať. Potom to celé opäť zohrejte a zmes pretlačte cez čistú utierku. To je umožnené tým, že hmota sa pri zahrievaní stáva tekutou. Kvety nechtíka zostávajú v látke. Samotnú masť je možné naplniť do uzatvárateľnej nádoby na vychladnutie a skladovanie neskôr.

Návod na použitie:
Čaje, tinktúry a pridané do pečiva. Z kozmetického hľadiska má množstvo použití a môže byť súčasťou mastí na rany a traumy kože.
zloženie:
Sušené kvety nechtíka
 
Prečítajte si náš článok na blogu: Nechtíkový čaj, balzam na telo