logo template4

Srdcovník obyčajný BIO 100 / 500 / 1000 g

vyberte veľkosť:
100 g 6.690
500 g 26.790
1000 g 49.000
Záručná doba:: uvedená na obale
Kód: vds 572
Dostupnosť: na sklade
5.58 bez DPH
6.69 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Srdcovník obyčajný BIO

Rez srdcovník - Leonuri cardiacae herba pre srdce
Srdcovníku sa hovorí aj leví chvost. Názov je odvodený od latinského názvu Leonurus (latinsky lev). Naráža na svetlofialové kvety, ktoré svojimi hrotmi skutočne pripomínajú leví chvost. Ako sa na kráľa džungle, alebo skôr na miestnu oblasť, patrí, rastlina nemusí skrývať svoju liečivú silu: Názov s cardiace (grécky, cardia '= srdce) naznačuje liečivý účinok tejto rastliny na srdce. Bylinkári v Európe sa na túto spoliehajú už dobrých 500 rokov. Liečivá rastlina sa od polovice minulého tisícročia používala aj v medicíne. V prípade nervových problémov so srdcom sa účinok považuje za preukázaný a extrakty môžu pomôcť aj pri nadmernej činnosti štítnej žľazy. V ľudovom liečiteľstve a homeopatii sa srdcovník predpisuje aj pri plynatosti a iných chorobách. 

Bylina má vlastnosti blízke vlastnostiam valeriány. Upokojuje centrálny nervový systém, pôsobí antikonvulzívne, znižuje krvný tlak, spomaľuje srdcovú frekvenciu a zvyšuje silu srdcových kontrakcií. Mimoriadne vhodné pre pacientov s hypertenziou, ako aj pri nepokoji a úzkosti. Experimentálne bolo dokázané, že sedatívny účinok srdcovníka zosilňuje účinok valeriány, čo z nich robí dobrú kombináciu pri nervovom vypätí a strese. Účinok srdcovníka sa pozoruje pri nepretržitom používaní najmenej 3 mesiace.

Vhodné pre ľudí so zvýšenou nervovou dráždivosťou, nespavosťou, hystériou, srdcovými neurózami, počiatočnými štádiami hypertenzie , kardioskleróza, mierne formy Basedovej choroby, klimakterické nervové poruchy.

V ľudovom liečiteľstve sa srdcovník používa aj ako diuretikum a antitusikum, pri bolestiach hlavy, nepravidelnej menštruácii, chudokrvnosti atď.

zložky rastliny:
Diterpénové horké látky
Iridoidy (napr. Ajugozid a ajugol)
Flavonoidy
Deriváty kyseliny kávovej
Fenyletanoidy
esenciálne oleje

Čaj zo srdcovníka
1 - 2 čajové lyžičky srdcovníka zalejte 150 ml vriacej vody a po 10 minútach sceďte.

Zmes čaju zo srdcovníka
Srdcovník je vhodný v kombinácii s inými liečivými rastlinami posilňujúcimi alebo upokojujúcimi srdce. Najlepšie je použiť koreň valeriány lekárskej, listy citrónového balzamu alebo kvety a listy hlohu. Môžete napríklad zmiešať 20 g srdcovníka, 15 g ľubovníka bodkovaného, ​​10 g listov hlohu s kvetmi, koreňom valeriány lekárskej a 5 g rasce. 1 polievkovú lyžicu čajovej zmesi zalejte 150 ml horúcej vody a čaj nechajte 10 minút prikrytý. Potom zmes preceďte.

Dávkovanie srdcovníka
Šálku čaju môžete piť až 4-krát denne. Pokiaľ je to možné, robte to počas niekoľkých mesiacov. Pre bylinkovú čajovú zmes sa odporúčajú aj 3 šálky denne.

Nie sú známe žiadne riziká, vedľajšie účinky alebo vedľajšie účinky. Používanie srdcovníka sa však počas tehotenstva neodporúča.