€ / EUR

Vyberte menu

$ / USD

£ / GBP

Kč / CZK

€ / EUR

  logo template4

Sorbitol E420

vyberte veľkosť:
100 g 2.900
700 g 14.900
Záručná doba:: 24 mesiacov
Kód: f 1037
Dostupnosť: na sklade
Cena bez DPH: 2.42
2.90 ks

Sorbitol E420 

sorbitol práškový

Sorbitol (sorbit, D-glucitol) je alkoholický (alditol). Je obsiahnutý v ovocí, najmä v čerešniach a hruškách. Užíva sa ako náhradné sladidlo pri výrobe pečiva, cukroviniek, žuvačiek a i.

Sorbitol je používaný aj ako sladidlo pre diabetikov. Má polovičnú sladivosť ako bežný cukor a v organizme sa mení na fruktózu. Ďalej sa používa na prípravu infúznych roztokov, pre výrobu vitamínu C, tenzidov, liekov, zubných pást a nízkoimpulzních raketových pohonných zmesí. V členských štátoch EÚ sa sorbitol označuje na výrobkoch kódom E420.
Sorbitol má nižšiu sladivosť v porovnaní so sacharózou (asi 60%), zvyčajne v kombinácii s cukrom však zvyšuje subjektívny pocit sladkosti cukru.

Reakciou sorbitolu s vyššími mastnými kyselinami vzniká zmes monoesteru rôznych anhydridov označovaných ako sorbitan. Esterifikácia môže prebiehať až do štádia diesterov a triesterov. 

Ovplyvnenie sekrécie inzulínu
Aj keď má sorbitol pomerne vysokú energiu, je v tele len pomaly resorbovaný (i metabolizuje) a preto môže byť využitý aj pre diabetikov. Uvoľňovanie inzulínu ovplyvňuje málo. Preto sa v hojnej miere využíva aj na výrobu diabetických pekárskych výrobkov. Tieto výrobky však mávajú mierne odlišné senzorické vlastnosti, pretože na rozdiel od glukózy, fruktózy alebo sacharózy sa sorbitol chemicky nezúčastňuje Maillardovej reakcie a nevznikajú preto chuťovo aktívne látky, ako v prípade použitia cukru.

Ľudia s intoleranciou fruktózy nesmú konzumovať sorbitol.

Nutričné ​​hodnoty na 100g: 260Kcal / 1089 KJ, tuky 0g, z toho nasýtené mastné kyseliny 0g, sacharidy 100g, z toho cukor 0g, bielkoviny 0g, soľ 0g

Sorbitol sa môže používať aj v kozmetike; podobne ako glycerín je to cukrový alkohol. Sorbitol je veľmi šetrný k pokožke a môže byť použitý ako zložka viažuca vodu až do 5%, ako zmäkčovadlo a zvlhčovadlo až do 10%.

Použite koncentráciu:
v emulziách 2 - 5%
ako zvlhčovadlo až do 10%

INCI: sorbitol

Pozri.sk - vyhľadávačPricemania.sk – Porovnanie cien