logo template4

Kostihoj

Symphytum Officinale je trváca rastlina, ktorá patrí do čeľade Boraginaceae. Všeobecne je tiež známy ako kostihoj, ruský kostihoj, klzký koreň a pletené kosti. Táto rastlina pochádza z Európy a častí Severnej Ameriky. Táto bylina sa zvyčajne používa vo forme pasty, masti, odvaru, obkladu alebo tinktúry. Kostihoj lekársky sa používal v Japonsku ako zelenina a v Amerike ako prísada do bylinných liekov.
V ľudovom liečiteľstve sa používal na zmiernenie rán a popálenín. Jedná sa o výraznú bylinu, ktorú renomovaní bylinkári považujú za veľmi dôležitú. Táto bylina rastie na bohatých vlhkých lúkach v blízkosti brehov riek alebo rybníkov. Koreň kostihoja lekárskeho je rozkonárený a veľký. Zvonka je čiernej farby a zvnútra krémovo bielej farby. Dutá stonka, ako aj koreň byliny obsahujú sliz. Husté žilnaté listy rastliny sú pokryté vlasmi. Listy sú zvnútra svetlozelené a zvonka tmavozelenej farby. Bylina má zvončekovité kvety, ktoré dorastajú a stávajú sa hornými listami na stopke. Zvyčajne majú fialovú farbu a visia z rastliny v zhlukoch.
Listy Symphytum Officinale sa hojne používajú na zmiernenie kožných problémov. Pomáha pri urýchľovaní procesu zmierňovania rán a iných podobných kožných stavov. List je tiež mimoriadne známym liekom na zmiernenie preležanín, štípancov a zápalov v dôsledku bodnutia hmyzom, dny, vredov, psoriázy, ekzémov, varu, úpalu, svrabov a akné. Môže pomôcť aj pri úľave od hromadenia, hemoroidov, krvácania z nosa, flebitídy a kŕčových žíl. Kostihoj sa tiež používa na zmiernenie vredov a syndrómu dráždivého čreva alebo IBS. Čaj z kostihoja lekárskeho môže fungovať ako čistič krvi a tiež zmierňuje problémy s bronchitídou, prekrvením hrudníka a pleurézou. Podľa štúdií sa môžu extrakty z koreňa kostihoju používať ako masť na zmiernenie problému s artrózou. Znižuje bolesť a zlepšuje pohyblivosť kolena. Hovorí sa tiež o tejto liečivej rastline, že má protizápalové, regeneračné a analgetické vlastnosti. Môže pomôcť pri zmierňovaní modrín, podvrtnutí a pri problémoch so svalmi. Zmiernenie účinku rastliny spočíva hlavne v prítomnosti látky nazývanej alantoín, ktorá je zodpovedná za podporu bunkovej proliferácie. Listy sú tiež bohaté na trieslovinu a korene na alkaloid. Táto bylina sa dlho používala na zmiernenie pľúcnych ťažkostí a problému čierneho kašľa. Na zmiernenie vnútorného krvácania v pľúcach alebo žalúdku sa odporúča použiť silnú zmes z tejto byliny. Koreň kostihoja lekárskeho je mimoriadne užitočný na zmiernenie chronických stavov popálenín, vredov a rán. Nadmerná konzumácia veľkých dávok kostihoja lekárskeho môže spôsobiť poškodenie pečene. Ak sa používa bez náležitej konzultácie a pri nedostatočnom adekvátnom vedení, môže dokonca spôsobiť rakovinu pečene. Tehotné ženy by nemali túto bylinu konzumovať vnútorne. Tiež sa odporúča, aby sa malé deti, dojčiace matky alebo ľudia trpiaci ochorením obličiek alebo pečene vyhýbali príjmu tejto byliny.
Triediť podľa: Názvu | Ceny | Odporúčania

Pozri.sk - vyhľadávačPricemania.sk – Porovnanie cien