logo template4

Čučoriedka

Čučoriedka, nazývaná Vaccinium myrtillus, je súčasťou čeľade Ericaceae a je to malý ker s malými listami a kvetmi, ktorých lístky sú spojené do tvaru zvonu a jeho ovocie, čučoriedka, má tmavomodrú farbu a príjemnú sladkú chuť. Čučoriedky rastú najmä v horských oblastiach, vo výškach do 2500 metrov. Listy sa zberajú od mája do septembra a sušia sa na tienistých a dobre vetraných miestach a plody sa zbierajú, keď dosiahnu zrelosť, v júli až septembri.
  Listy aj čučoriedky sa kvôli liečebným vlastnostiam používajú na liečebné účely. Obidva obsahujú tanín, látku s adstringentnými a antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré modifikujú patogénnu črevnú flóru a pôsobia proti hnačkám, pričom sa odporúčajú na trávenie a obnovujú črevný prechod. 
  Čučoriedka (účinná látka, ktorá stimuluje funkciu pankreasu a nachádza sa v čučoriedkových plodoch a listoch) robí čučoriedky odporúčané pri znižovaní hladiny cukru v krvi, čučoriedkový čaj je známy aj ako zdroj „zeleného inzulínu“. Pri miernych formách cukrovky môže čaj z čučoriedkových listov nahradiť inzulín.
  Čučoriedkový čaj tiež pomáha detoxikovať močové cesty a udržiava normálne koncentrácie kyseliny močovej v krvi, pomáha chrániť a regenerovať kapiláry. Odporúča sa tiež pri parazitóze, ktorá ničí črevné červy u ľudí i zvierat, má tiež protizápalový účinok a odporúča sa pri reumatických ochoreniach.
  Čaj z čučoriedkových listov je zdrojom vitamínov, vitamínov A, B, C a D a antioxidantov, bohatý obsah vitamínu A pomáha zlepšovať zrakovú ostrosť.
Odporúča sa tiež na zmiernenie žalúdočných vredov, stimuláciu obrany sliznice žalúdka. Používa sa tiež pri dermatologických chorobách alebo pri liečbe dny.
Kloktadlo s odvarom čučoriedkových listov pomáha liečiť choroby ústnej dutiny a hltanu. Čaj z čučoriedkových listov, ktorý sa podáva zvonka, pomáha znižovať riziko krvácania a znižuje nepohodlie v hemoroidných žilách a análnej sliznici. Na získanie infúzie čučoriedkových listov pridajte lyžicu listov do 250 ml vriacej vody a nechajte pôsobiť 15 minút pri izbovej teplote.
Triediť podľa: Názvu | Ceny | Odporúčania

Pozri.sk - vyhľadávačPricemania.sk – Porovnanie cien