logo template4

Lapis Lazuli

Lapis lazuli je tmavomodrý nepriehľadný drahokam, používaný v staroveku a nepretržite používaný po celé generácie. Dnes je stále populárny a zostáva jedným z najdôležitejších nepriehľadných drahých kameňov. Lapis Lazuli sa skladá hlavne z minerálu lazuritu a ďalších minerálov vrátane bieleho kalcitu a šumivých škvŕn pyritu.
Lapis Lazuli sa často nazýva skrátene Lapis. V skutočnosti sa skrátený názov "Lapis" používa na opis tohto drahokamu častejšie ako celý výraz "Lapis Lazuli". Lapis lazuli je zriedkavo bez prítomnosti bieleho kalcitu. Kryštály pyritu vložené do väčšiny lapis lazuli dodávajú tomuto drahokamu iskru a prirodzenosť, a keď sú rovnomerne rozložené v malých množstvách, sú žiadanejšie. Hlbšia modrá farba robí tento drahokam cennejším, rovnako ako minimálne množstvo škvŕn alebo pruhov bieleho kalcitu.

Lapis lazuli je citlivý drahokam a pri náraze sa dá ľahko odlomiť alebo prasknúť. Je tiež relatívne mäkký, takže je potrebné dbať na to, aby sa nepoškriabal. Je tiež mierne porézny a mal by byť chránený pred chemikáliami a čistiacimi rozpúšťadlami. Lapis lazuli, ktorý je nepriehľadným drahokamom, sa brúsi do kabošónov a korálikov a používa sa hlavne v náramkoch, náhrdelníkoch a príveskoch. Z Lapisu sú vyrezávané aj zdobené rezbárske práce a náčinie, najmä zvieracie rezbárske práce, tabatierky a talizmany.

Filter
Cena