logo template4

Karneol

Karneol je červená, oranžová alebo jantárová odroda chalcedónu. Aj keď je často jednofarebný, môže byť tiež pásikový, v takom prípade by bol spoločne klasifikovaný ako achát a karneol. Karneol je staroveký drahokam, ktorý sa ako drahokamový materiál používal už od staroveku. Hoci sa drahokam používa aj dnes, jeho význam a hodnota sa od staroveku zmenšovali.
Karneol, ktorý je chalcedónskym drahokamom, môže mať niekedy svoju klasifikáciu na hranici s inými chalcedónskymi drahokamami. Sard, čo je hnedastá až hnedočervená priesvitná forma chalcedónu, môže byť niekedy farbou, ktorá môže spadať do oboch kategórií. Názov Sard môže byť tiež zameniteľný s karneolom, aj keď sa uznáva, že karneol na červenom spektre a Sard na hnedom spektre. Sard má väčší historický význam ako praktické využitie, keďže sa dnes bežne nepoužíva ako drahokam.

Karneol sa líši od jaspisu tým, že jaspis bude vždy nepriehľadný, zatiaľ čo karneol je priesvitný. Karneol môže byť takmer nepriehľadný, ale pri pohľade z okrajov stále prepúšťa svetlo. Jaspis zvyčajne tiež vykazuje viacfarebné vzory a škvrny, ktoré v karneole chýbajú. Hoci je karneol často jednofarebný, môže obsahovať svetlejšie a tmavšie zóny v rámci jedného kameňa alebo zakalené oblasti. Karneol je menší klenotnícky drahokam. Je brúsený a leštený do kabošónov a používa sa ako korálky na náhrdelníky a náramky. Je tiež vyrezávaný do kameje, ktoré možno nosiť ako prívesky. Karneol sa príležitostne používa ako ozdobný kameň a vyrezáva sa do zvieracích rezbárskych diel alebo ozdobných predmetov.

Filter
Cena