logo template4

Hematit

Hematit je minerál oxidu železa s chemickým vzorcom Fe2O3. Po stáročia sa používa ako ozdobný kameň a ochranný talizman. Jeho názov je odvodený od gréckeho slova „Haimatos“, čo znamená „krv“ – v súvislosti s jeho tmavočervenou až takmer čiernou farbou na reze. Vyskytuje sa v Brazílii, Južnej Afrike, Číne a ďalších krajinách po celom svete.

Hematitový kameň je známy pre svoj vysoký obsah železa, vďaka čomu je obľúbený medzi zberateľmi, ako aj tými, ktorí hľadajú liečivé alebo ochranné vlastnosti. Hematity obsahujú farby, ktoré po vyleštení do korálikov alebo šperkov krásne odrážajú svetlo.
Hematitový kryštál sa používa už v staroveku a dôkazy naznačujú, že sa používal ako pigment v jaskynných maľbách asi pred 40 000 rokmi. Rané civilizácie ako Egypťania, Gréci a Rimania zahrnuli hematit do svojich umeleckých diel a šperkov. 

Počas stredoveku sa verilo, že kryštály hematitu môžu chrániť pred zlými silami alebo dokonca liečiť choroby. Dnes zostáva populárny na použitie v umení a výrobe šperkov, ale našiel sa aj praktickejšie využitie, ako je strešný materiál a priemyselné brusivo.

Filter
Cena