logo template4

Mesquite prášok RAW 250 g

Výrobca: zoya
Záručná doba:: uvedená na obale
Kód: z SKU739
Dostupnosť: na sklade
7.91 bez DPH
9.49 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Mesquite prášok RAW 250 g


Mesquity patria do rodiny strukovín v severnom Mexiku a Spojených štátoch. Mesquite stromy sa nachádzajú aj v púšti Chihuahuan v Mexiku. Všeobecne existujú tri druhy mesquitov: Honey Mesquite, Velvet Mesquite a Screwbean Mesquite. Tieto druhy majú rôzne vlastnosti. Honey Mesquite sa nachádza predovšetkým v púšti Chihuahuan, východne od kontinentálnej priepasti. Samet Mesquite sa vyskytuje hlavne v Sonorskej púšti, západne od kontinentálneho delenia. Screwbean Mesquite je prevažne v severnej Sonoranskej púšti až po púšť Moave.
 
Mesquite má ihlové ostré tŕne až do 75 mm dlhé. Má drevené stonky a konáre, produkuje dvojzložkové zložené listy (listy s dvoma alebo viacerými sekundárnymi žilami, každá s dvoma radmi letákov). Mesquity môžu mať stonky s jedným alebo viacerými vetvami. V zime zhodia svoje listy a kvitnú od jari do leta a nesú malé zhluky - nazývané „jahňatá“ - z drobných, päťlôžkových, bledozelených alebo žltkastých kvetov, ktoré lákajú početný opeľujúci hmyz. Mesquity produkujú struky, ktoré obsahujú tvrdé a dlhotrvajúce semená, ktoré sa musia vyklíčiť.
 
Mesquit je veľmi odolný voči suchu, pretože rastie široko a má hlboko zasahujúce koreňové systémy, ktoré sú hostiteľmi kolónií baktérií, ktoré dokážu fixovať dusík, čo je jeden z minerálov najdôležitejších pre klíčenie a rast rastlín. Preto môže v závislosti od dostupnosti čerpať vodu z vodnej hladiny cez svoj dlhý koreň alebo z hornej časti zeme.
 
Vedecké výskumy zistili, že mesquit je dobrým prostriedkom na vyrovnávanie hladiny cukru v krvi, a preto je pre diabetikov bezpečný. Je to preto, že jeho sladkosť pochádza z obsahu fruktózy, ktorý si nevyžaduje inzulín. Mesquit má vysoký obsah vlákien, a preto si vyžaduje dlhší čas na trávenie a absorpciu mnohých ďalších zŕn. Čas trávenia mezquitu je 4 až 6 hodín v porovnaní s časom trávenia pšenice 1 - 2 hodiny. Táto vlastnosť zabraňuje kolísaniu hladiny cukru v krvi, a preto môže tiež zabrániť pocitu hladu. Preto je mesquit potravou, ktorá podporuje diabetickú diétu a pomáha udržiavať zdravý inzulínový systém.
 
Struky z mesquitu sa môžu sušiť a rozomieľať na múku, pričom k chlebu dodávajú sladkú, orechovú chuť alebo sa používajú na výrobu želé alebo vína. Pri pečení sa mesquitová múka používa v kombinácii s inými múkami - za každú šálku zrnkovej ryže alebo ryžovej múky nahraďte 1/4 šálky múky do 1/2 pohára. Mesquite sa používa v chlebe, palacinkách, dolkách, koláčoch a dokonca aj v sušienkach. Mesquite môže tiež ochutiť steaky, kuracie, bravčové a ryby. Môže sa pridávať do zeleninových hranoliek, miešaných vajíčok, polievok, dokonca aj do zmrzliny.

Živiny na 100 g:
Proteín - 16 g
Tuk - 3,4 g
Energia - 380 kcal
Vláknina - 36 g
minerály:
Barium - 3,7 mg
Bór - 3,2 mg
Vápnik - 520 mg
Chróm - 0,12 mg
Kobalt - 0,03 mg
Meď - 0,8 mg
Železo - 18 mg
Horčík - 140 mg
Mangán - 2,3 mg
Molybdén - 0,05 mg
Fosfor - 215 mg
Draslík - 1712 mg
Sodík - 12 mg
Síra - 222 mg
Zinok - 3,0 mg
 
250g